Bina Değerleme Raporu Nasıl Alınır?

Bina Değerleme Raporu Nasıl Alınır?

Bina değerleme raporu günümüzde sıkça ihtiyaç duyulan bir rapordur. Bu raporla birlikte tam olarak binanın değerinin ne olduğu ortaya çıkabilir. Rapor içerisinde yalnızca binayla alakalı değerler bulunmaz. Aynı zamanda birçok incelemelerin bilgisi rapor içerisinde yer almaktadır. Bina değerleme raporu birçok durum için talep edilebilir. Konut değerleme raporunda özellikle konut kredisi için bankaya başvuru yapanlar bu rapora ihtiyaç duyabilmektedir. Konut kredisi için başvuru yapan kişiler bankalar tarafından bu şartla karşı karşıya kalabiliyor. Günümüzde bankaların çoğu bu şart zorunluluk olarak ortaya koymuştur. Ekspertiz hizmetini alabilmek için bankalar bu konuda yardımcı olabilmektedir. Bankalar bu noktada tecrübeli firmalardan birisiyle anlaşma içerisinde olduğu için ilgili işlemler için görevlendirir. Gayrimenkul değerleme gibi işlemlerde mutlaka ilgili şirketlerle iletişime geçilerek işlem yapılması gerekir. Kişiler istediği nokta üzerinde değerleme raporu alabilir. Değerleme şirketleri bu konuda çeşitli işlemleri yerine getirerek bilgi toplar. Süreç kağıt üstünde kısa olarak gözükebilir. Ancak bina değerleme raporunun alınabilmesi için birçok işlemden geçmek gerekebilir.

 

Bina Değerleme Nasıl Yapılır?

Bu değerleme işlemlerinin yapılabilmesi için mevcut şirket üzerinden bir uzmanın inceleme yapması gerekir. Değerleme şirketi tarafından yapılan incelemelerde bilgiler toplanır. Bunun gibi bilgileri arasında gayrimenkulün konumu veya bina üzerinde yer alan kararlar gibi birçok konuda bilgiler toplanır. Bu anlamda yalnızca değerinin tespit edildiği bir rapor değildir. Birçok işlemden geçerek üzerinde çeşitli bilgiler yer alır. Bina hakkında alınan bilgilerden sonra bina yerinde incelenir. Bu incelemede çeşitli tespitler yapılır. Değerleme işlemlerinde binanın içerisinden fotoğraflar alınabilir. Bina ortak alanı içerisinden fotoğraf veya dışından fotoğraflar alınabilir. Bu fotoğraflarla birlikte kontrol yapan değerleme uzmanları için kanıt niteliği taşır. Saha çalışmalarına geçmek için bu noktada resmi işlemlerin bir kısmı bitmiş olması gerekir. Değerleme yapılmak istenen bina hakkında birçok bilginin alınması gerekir. Raporun hazırlıkları bittikten sonra gayrimenkul değerleme şirketine iletilebilir. Bu konuda denetmenler raporu kontrol eder. Tüm kontroller yapıldıktan sonra raporlar değerleme uzmanına iletilir. Bu şekilde tamamlanan raporlar artık hazırdır.

Bir önceki yazımız olan MAKİNE VE EKİPMANLARI DEĞERLEMESİ başlıklı makalemizde makine değerleme raporu, makine değerleme şirketleri ve makine değerlendirme ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir