Değer Görüş Raporu

Değer görüş raporu, gayrimenkulün değerini etkileyen bütün faktörlerin göz önünde bulundurularak analiz edilmesini, değerleme uzmanları tarafından gözden geçirilmesini kapsamaktadır. Konut değerlendirme uzmanlarının bu noktadaki esas görevi; rekabetçi ve serbest piyasada alıcı ile satıcı arasındaki bilgilerin rasyonel bir şekilde iletimini denetlemekten geçmektedir.

Değer görüş uzmanları gerek emsal alınan gayrimenkullerde gerekse değerlendirilecek gayrimenkullerdeki bütün artı ve eksileri göz önünde toplamaktadır ve bunlar arasındaki bağı oluşturarak piyasadaki el değiştirme fiyatını belirmemektedir.

Not

Gayrimenkul Değerleme Raporu  Yazısı İçin Tıklayınız

Değer Görüş Uzmanı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesince değerlendirme uzmanlarının bu iş üzerinde çalışabilmesi için bir Değerleme Uzmanlığı Lisansına sahip olma zorunlulukları bulunmaktadır. Bahsi geçen lisans ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde size verilmektedir. Bunun için bir eğitim almak ve bir sınava girme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Değer Görüş Raporu Hazırlama Süreci

Bir değerlendirme raporunun hazırlanabilmesi için yasal süreç öncelikle kurum istemiyle ve akabinde incelemesiyle başlamaktadır. Gayrimenkul tapu kaydı ve imar durumu gibi bilgilerin belediye ve tapu müdürlüğü gibi kurumlardan temini gerekmektedir. Görevli kişiler buralara giderek gerekli belgeleri temin etmektedirler. Daha sonra bu kurumlardan elde edinilen bilgiler bir şablona göre toplanmaktadır. Bu bilgileri de topladıktan sonra görevli kişi fiziksel bir ziyaret gerçekleştirmektedir. Bu ziyaret ile evin içindeki eksik ve fazlalıkları, evin dışını, evin yapısını, bina yaşını, etrafındaki yapıları (villa, apartman, park, alışveriş merkezi, otel) inceleyerek bulunduğu muhit için gerekli araştırmaları gerçekleştirmektedir. Bu araştırmalar neticesinde kurumlardan elde edinilen bilgilerle burada fiziksel olarak elde edinilen bilgiler karşılaştırılır ve tek bir rapor haline getirilir.

Twitter

Twitterda Bizi Takip Etmeyi Unutmayın
Twitter:Aloekspertiz

Değer Görüş Raporu Emsal Değerlemesi Tekniği

Değer görüş uzmanları tarafınca günümüzde en çok kullanılan yöntem takdir edersiniz ki emsal değerlendirme tekniğidir. Emsal değerlendirme tekniği sayesinde bir alıcının herhangi bir villa, arsa, bina, daire ya da gayrimenkulü alırken ödeyeceği bedelin, piyasada benzer özelliklere sahip gayrimenkulleri alacak olsaydı ödeyeceği bedelle karşılaştırılarak değerlendirilmesi durumudur. Bu nedenle bu değerlendirmeyi yapabilmek için piyasadaki benzer başka gayrimenkullerin değerleri hesaba katılmaktadır. Değer görüş uzmanları, gayrimenkulün bulunduğu semtte başka bulunan emsalleri ve bu emsallerin rapor edinilen gayrimenkule göre artı ve eksilerini belirlemektedirler. Bu bilgiler neticesinde değer takdirini de işin içine katarak değer görüş raporunu hazırlamaktadırlar.

Değer Görüş Raporu ile Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Dünyaca kabul görmüş mortgage yasası, ekspertiz hizmetinin daha objektif olabilmesi adına bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bankalar ise bu yasa neticesinde bağımsız kuruluşlardan ekspertiz hizmeti almaktadır. Bu hizmetin parasını ise geri ödemeler sırasında konut kredisi ekspertiz ücreti adı altında sizlere yansıtmaktadır. Burada görülen o ki; satın almak istediğiniz konutun değerini bankalar değil bağımsız kuruluşlar belirlemektedir. Bağımsız kuruluş tarafından sizlere bir görevli gönderilmekte ve alacağınız evin çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak değerini ortaya çıkarmaktadır. Burada yine bu değeri çıkarmak adına çok detaylı bir rapor oluşturmakta ve bunu bankaya göndermektedir. Banka gerekli incelemeleri ve araştırmaları yaparak size verebileceği kredi miktarını teklif olarak sunmaktadır. Bu teklif genelde eksperin hazırladığı raporda yazan tutarın yüzde yetmiş beşi civarında olmaktadır. Örnek olarak 10 bin liralık bir alımın 7 bin 500 Türk lirasını banka, 2 bin 500 Türk lirasını ise sizin ödemeniz beklenmektedir. Eksperin raporu hazırladığı sırada sizin bu rapordaki verileri görmeniz, eksperin çalışma sağlığı açısından ve objektifliğini koruması açısından kesinlikle yasaktır. Bu işlem öncesinde danışman olarak bir eksperlik hizmeti aldığınız takdirde bankadan alabileceğiniz tutarı arttırmanın yollarını çok daha iyi bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Şişli Ev Değerleme ve Ekspertiz Raporu başlıklı makalemizde emlak değerleme raporu, emlak ekspertiz ve işyeri ekspertiz ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.