Değerleme Raporu Nasıl Alınır?

Değerleme raporları BDDK tarafından görevlendirilen şirketler tarafından hazırlanır. Gayrimenkul değerleme işlemleri için bu konuda şirketler ön planda yer alır. Değerleme raporu çıkarılmak isteniyorsa bu konuda ilk olarak uzman ekspertiz işlem yapmalıdır. Bunun için belediyeye ve tapu dairesine gidilmeli ve konut hakkında bilgiler alınmalıdır. Konutla alakalı daha önce alınan belgelerin kayıt altına alınabilmesi için konutun satışa çıkarılıp çıkarılmadığına bakılması gerekir. Bu konuda herhangi bir engel bulunmuyorsa gayrimenkul yerinde incelenebilir. İnceleme esnasında birçok durum karşılaştırılır ve binanın ortak alanlar fotoğraflanır. Bunun gibi işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte saha çalışması tamamlanır. Saha çalışması sonrası bilgiler toplanarak raporlar hazırlanır. Gayrimenkul değerleme raporları içerisinde birçok unsur yer alır.

  • Gayrimenkulün Projesi
  • Veriler
  • İmar ve Kadastral Paftası Fotoğrafları
  • Yapı Kullanımı İzin Belgesi
  • Gayrimenkulün İnşaat Ruhsatı
  • Taşınmaza ait TAKBİS belgesi

Gibi birçok unsur raporların içerisinde yer alır. Uzman ekspertizler tarafından uygun değerleme yöntemleri kullanılır ve tarafsız bir şekilde değerlendirilir. Değerleme raporları uzman ekspertizler tarafından alınır.

Değerleme Raporu Neden Önemlidir?

Gayrimenkul değerleme raporu içerisinde birçok veri yer alır. Özellikle gayrimenkul yatırımı yapan kişiler veriler üzerinden işlem yapar. Taşınmazın güncel değeri bu verilerle birlikte ortaya konur. Değerleme raporu dışarıdan bakıldığı zaman yalnızca bir değer tespiti raporu olarak algılanabilir. Ancak yalnızca değer tespiti işlevini görmez. Bu değer bölümü raporun içerisinde ayrı bir bölüm olmakla birlikte farklı bölümlerde raporun içerisinde yer alır. Bölümlerde gayrimenkulün imar durumu, terk durumu, gayrimenkulün konumunun doğruluğu gibi birçok bölüm yer alır. Bunun gibi bölümlerde bilgi sahibi olmak için değerleme raporu oldukça önem taşır. Bu raporun alınmasıyla birlikte yabancıların gayrimenkul edinmesi söz konusuysa raporun geçerlilik süresi tam olarak 3 aydır. Bu konuda süresini belirleyen herhangi bir yasal düzenleme olmamakla birlikte gayrimenkulün değeri her zaman değişim gösterebilmektedir. Gayrimenkullerde herhangi bir değişiklik olmazsa raporun geçerlilik süresi uzayabilir. Buna göre fiziki anlamda herhangi bir durumda değişiklik yoksa raporlar 6 ayla 1 yıl arasında kullanılabilir. Yasal durumunda bir sorun yoksa rapor geçerliliğini korur.

Bir önceki yazımız olan Bina Değerleme Raporu Nasıl Alınır? ve ekspertiz raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.