Gayrimenkul değerlemesi yapılırken firma faktörü oldukça etkilidir. Firmalar kendi profesyonellikleri ve bünyelerinde yer alan uzmanlar dahilinde gayrimenkulleri en iyi şekilde saptayabilir ve analiz edebilir. Bu yüzden firmaların ortaya koyacakları performans alsında geçmişte başardıkları ve aldıkları işlerle doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden en iyi gayrimenkul değerleme firmaları genellikle bu alanda uzun süredir hizmet veren ve profesyonel şekilde uzmanları bünyesinde barındıran firmalardan oluşmaktadır. Bizler de bu konuda gerek tecrübe gerekse diğer yetkinliklerimiz ile sektörde en önemli firmalardan birisi olarak gayrimenkullerinize en iyi değeri saptayarak sizlere ve ürünlerinize değer katıyoruz. En iyi gayrimenkul değerleme firmalarından birisi olarak sizlere daima profesyonel hizmet sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Elinizdeki gayrimenkullerin değerini saptamak ve analizini yaptırmak için gayrimenkul ekspertiz firmaları yani gayrimenkul değerleme firmaları ile irtibata geçerek bu firmalarda görev alan uzmanlardan destek almanız gerekmektedir. SPK’ya bağlı olarak çalışan firmalar bu alanda müşterilerine değer kazandırmak alım ve satım işlerinde doğru şekilde karar vermelerini sağlamak amacıyla danışmanlık hizmeti vermektedirler. Danışmanlığın yanı sıra lisanslı imza yetkisi bulunan gayrimenkul değerleme uzmanları bu alanda en doğru kararı vermek için çalışmaktadırlar. Ekspertiz ya da değerleme firması olarak da bilinen bu firmalar temelde gayrimenkullerin piyasadaki değerinin saptanması gelecek süreçte gayrimenkulde görülecek değer artışı ya da değer düşümü gibi işlemleri rapor ederek ilgili kişi ya da kurumlara bildirmektedir.

Türkiye genelinde genel olarak faaliyet alanı bulunan bunun yanı sıra uluslar arası platformlarda da hizmet yürüten pek çok gayrimenkul danışmanlık firmaları mevcuttur. Bu firmalar gayrimenkul değerleme, geliştirme ve değer yönetimi gibi hizmetleri kanunlara bağlı kalarak firmaların talepleri doğrultusunda hizmet yürütmektedirler. Bu hizmetleri ortaya koyabilmek için bünyelerinde gayrimenkul uzmanları bulundurmaktadırlar. Değerleme çalışmaları yürütülürken bu alanda Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlediği temel yönetmeliklere ve kanunlara bağlı kalarak bir takım iş etiği kuralları çerçevesinde hizmet yürütülmektedir. Bu etik kurallara göre gerek danışmanlık hizmeti sürecinde gerekse diğer aşamalarda müşteri taleplerini en iyi ve doğru şekilde tanımlamak ve gayrimenkule değer katmak için çalışmaktadır.

İster yatırım yapmak ister elinde bulunan gayrimenkulu satışa çıkarmak için gayrimenkulünüzün değerini bilmek ve piyasa değerini ölçmek önemlidir. Gelecek süreçte doğru adımlar atmak gerek yatırım yaparken gerekse diğer işlemler için gayrimenkul değerleme şirketleri bu konuda sizlere en doğru hizmeti sağlayacak ve gayrimenkulünüze en doğru değeri biçecektir. SPK’ya bağlı olarak çalışan ve lisanslı değerleme uzmanları ile birlikte çalışan firmalar her zaman sizlere bu alanda en doğru analizleri yaparak gayrimenkulleriniz üzerinden en doğru tahminler yürütmenizi sağlayacaktır. Gayrimenkul değerleme şirketleri bu alanda hizmet veren ve gerek firmalar gerekse bireysel müşterilerle birlikte çalışan gayrimenkullerin piyasa değerini tespit eden kurum ve kuruluşlardır. Değerli binalar için Değerli konut vergisi alınacaktır.

Gayrimenkul değerini öğrenmek ve analiz yaptırarak gayrimenkulün piyasa değerini saptamak için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu değerleme ücretleri yıllık enflasyon oranları ve diğer şartlar dahilinde belirlenmektedir. Her yıl farklı olarak belirlenen ve bir taban fiyat üzerinden işlem yapılması zorunlu kılınan değerleme ücretleri SPK’nın resmi web sitesi üzerinden her yıl düzenli olarak ilan edilmektedir ve resmi gazetede yayınlanmaktadır. Gayrimenkul değerleme ücretleri konusunda çok daha net bilgi edinmek için öncelikle gayrimenkul hakkında detaylı bilgi verebilir ve bu konuda değerini saptamak istediğiniz gayrimenkulün özelliklerini firmamıza iletebilirsiniz. Böylece sizler de gayrimenkullerinizi çok daha doğru analiz yaptırabilir ve piyasa fiyatını saptayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SPK Onaylı Gayrimenkul Değerleme Şirketleri başlıklı makalemizde gayrimenkul değerleme raporu, konut ekspertiz raporu spk onaylı ve spk onaylı değerleme firmaları ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.