Dükkan Ekspertizi

Dükkan ekspertizi genelde kredi kullanma sürecinde kullanıcıya bankalar tarafından zorunlu tutulan bir işlemdir. Dükkan almak için kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman,  ne kadar kredi kullanabileceğinizi bu rapor doğrultusunda belirlemektedirler. Bu raporda belirtilen tutarın yaklaşık olarak yüzde 75 gibi bir tutarı size banka tarafından kredi olarak sunulacaktır ve dükkân almanız daha kolay bir hale gelecektir. Örnek olarak 200 bin Türk Lirası tutarındaki bir dükkâna, banka 150 bin Türk Lirası kredi sağlayacaktır. Burada sadece aradaki 50 bin Türk Lirası olan tutarı kendi birikiminizden ödemeniz gerekmektedir.

Dükkan Ekspertiz Raporu Nasıl Edinilmektedir?

Dükkan eksperiz raporu, satın almayı hedeflediğiniz dükkanın yasal olarak gerçek el değiştirme değerini belirtmektedir. Ekspertiz hizmetini sağlayan kuruluşlar bu değerini belirlemek adına yaptığı çalışmalarda pek çok kriteri göz önüne almaktadır.  Burada dükkanın inşaatının tamamlanıp tamamlanmadığı, dükkanın kaç metre ve kaç katlı olduğu, dükkanın inşaatı tamamlandıysa dükkanın yaşının kaç olduğu, dükkanın yapım maliyetleri ve şerefiye payı gibi pek çok kriteri göz önüne almaktadırlar.  Burada incelenen bütün kriterleri kendi özel formülleri doğrultusunda birleştirmekte ve bu sonuca yönelik bir hesaplama gerçekleştirerek evin gerçek değerini size sunmaktadırlar.  Burada size sunulan bedel dükkanın asıl satıldığı bedelden yüksek ya da alçak olabilmektedir. Kişilerin kendi dükkanlarına biçtiği pahadan çok daha farklı olarak somut kriterler doğrultusunda hesaplanmaktadır. Bu noktada rayiç bedelleri yada kişiler için işletmelerin manevini değerlerini yansıtmama durumu söz konusu olabilmektedir. Gerekli bilgileri toplamanın akabinde tapu ve kadastro müdürlüklerine gidilmektedir, burada dükkan üzerinde herhangi bir ipotek, hukuki bir karar ya da irtifak hakkı söz konusu mu değil mi ona bakılmaktadır. Bu durumda kişiye kredi kullandırmak doğru olacak mıdır? Banka bu işlemden zararlı çıkabilir mi? Gibi konuları ele aldıktan sonra eğer bir sorun görünmüyorsa buradan belediyeye geçiş sağlanmaktadır. Belediyede ise dükkanın projesi başta olmak üzere pek çok kaydı inceleme altına almaktadırlar.  Özellikle dükkanın projesiyle, yapıldığı yerin ne kadar uyuştuğu gibi konuları çok büyük bir titizlikle incelemektedirler.

İlginizi Çekebilir

Konut Ekspertiz Raporu Başlıklı Konumuz İlginizi Çekebilir

Dükkan Ekspertizinin Önemi Nedir?

Dükkan Ekspertizi raporu sadece dükkanın piyasadaki güncel el değiştirme tutarını öğrenmek adına değil, bütün detaylarını tek bir rapor üzerinden görebilmek adına yapılmaktadır. Dükkan ekspertizi işlemi sayesinde dükkanın güncel piyasa değerini öğrenmenin yanı sıra bilmeniz gereken pek çok şeyi de yine bu işlem sayesinde kolay bir biçimde öğrenme şansına sahip olacaksınız. Dükkana ait projenin imar durumunu ve terk durumumu belediye başlığı altından inceleme şansına sahip olacaksınız. Bu sayede dükkanın yapıldığı arazinin projedeki araziye uygun olup olmadığı gibi ilerde size sorun çıkarma ihtimali olan her detayı çok kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz. Belediyede gerçekleştirilen analizler ve bilgi edinmeler sonucunda ilerde yıkım olma ihtimali gibi paranızın boşa gideceği her türlü sonuca karşı önceden hazırlıklı olabilmektesiniz. Diğer önemli kısım ise tapu kısmındaki kayıtlar olarak görülebilmektedir.  Burada tapuya ve hukuki kararlara ait bölümler bulunmaktadır. Bu bilgilerin tamamı sizlere doğru yatırım yapmak için büyük bir avantaj sağlayacaktır.  Bahsi geçen konulardan da anlaşılacağı üzere dükkan ekspertizi sadece mali kayıtları kontrol edebilmek, piyasa analizi yapabilmek için yapılmamaktadır. Aynı zamanda yatırımın geleceğini, büyük bir zarara uğratma durumunun olup olmayacağını görmek için de yapılmaktadır. Tıpkı arabalar için yapılan ekspertiz işlemi gibidir ancak ondan çok daha geniş kapsamlıdır. Zira sadece fiziksel incelemeleri değil hukuki ve şerhi incelemeleri de içinde barındırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Arsa Ekspertizi başlıklı makalemizde arsa değerleme, arsa eksper ve arsa eksper raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.