İŞYERİ DEĞERLEME RAPORU

Ticari işyerleri arasında bulunan dükkan, mağaza vb gayrimenkulleri emsal karşılaştırma yöntemleri, gelir süreci sebebiyle işyeri değerleme raporu kapsamında yer almaktadır. Profesyonel ve alanında uzman birçok gayrimenkul değerleme uzmanlarının müşterilerine sağladıkları en büyük yararları. İki yöntemin detaylı olarak araştırılması ve doğru değerlere ulaştırılması olarak kabul edilebilir. Ülkemizin ekonomik ve ticari piyasa koşullarında başarılı birçok eksperin değerleme raporları hazırlama ve sonuçlandırma girişimleri bulunmaktadır.

İşyeri Değerleme Raporu Ve Geçerliliği
Plaza, AVM ve benzeri büyük ticari işletmelerin dahil olmadığı, daha çok ofis, mağaza ve dükkan gibi küçük işletmeler için geçerli. Olan ofis değerleme raporları gayrimenkullerin değerlendirilmesinde ve ticari, sosyal ve ekonomik geçiş sürecinde aktif bir rol oynamaktadır. Her gayrimenkulün çevresel faktörlerin yanı sıra bölgesel konum, taşıt ve yaya sıklığı, ekonomik ve sosyal yapısına ek olarak yer aldığı lokasyonun değerleme raporları için etkili unsurlar olduğunu eklememiz gerekiyor.

İşyeri Değerleme Raporu Hakkında
Ticari işyeri olarak adı geçen mağaza ve dükkan gibi işyerlerinin perakende satışı üzerine bir işlevi olması sebebiyle yönetimsel hizmet anlayışına sahip büro ve ofis tipi ticari işyerlerinden ayrıştığının altını çizmeliyiz. Özellikle günümüzde ofis sektöründeki gelişmelerin gayrimenkul piyasasındaki değişken birçok unsuru etkilediğini söyleyebiliriz. Emlak piyasasında yer alan büyümeye karşıt olarak ofis sektöründeki yükselişin göze çarpması ve tercih edilmesi kira gelirlerindeki yükselişle aynı döngüde ilerlemektedir.
Gayrimenkul sahiplerinin yaptırımlarının işyeri üzerine odaklanması, değerleme raporlarının araştırılmasını, incelenmesini ve değerlendirilmesini şart koşmaktadır. Bunun sonucu olarak da, profesyonel ve alanında deneyim sahibi ekspertizlere olan ilgi bir hayli artmaktadır. İşyeri değerleme raporlarında yer alan unsurların çevresel, bölgesel, ekonomik ve ticari işlevleri kadar hukuksal yasalarla benimsenmiş yasal bir süreçle mümkün olması kaçınılmaz olmaktadır.

Değerleme raporu hazırlanışında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, işyerinizin ticari işlevi ve çevresel faktörleri olacaktır. Gayrimenkullerinizin alım satım ve geleceğe yatırım olarak değerlendirilmesi ve işlenmesinde değerleme raporlarınızın eksiksiz yerine getirilmesi ve ekonomik piyasa koşullarıyla dengeli bir objektif sunumla hazırlanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gayrimenkul Ekspertiz Raporu başlıklı makalemizde emlak ekspertiz raporu, gayrimenkul danışmanlığı ve gayrimenkul değerleme raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir