Ekspertiz Raporu

Ekspertiz Raporu, bir emlak bürosu ya da kişisel bir alıcı fark etmeksizin talebi doğrultusunda herhangi bir ev, villa, arsa, bina ya da herhangi bir gayrimenkulün piyasadaki el değiştirme tutarının uzman kişiler tarafından belirlenmesine verilen addır. Gayrimenkullerin piyasadaki el değiştirme fiyatını belirleyen pek çok aktör bulunmaktadır. İmar durumu, gayrimenkulün bulunduğu bölge, tapu takyidatları, gayrimenkulün konumu, gayrimenkulün yeri gibi pek çok aktör bu değerin oluşmasında rol oynamaktadır. Özellikle kendi bölgesinde bulunan diğer gayrimenkullerden farkı, fiyatın dalgalanmasında aşırı derecede etkin bir faktördür.

İlginizi Çekebilir

Konut Ekspertiz Raporu Başlıklı Konumuz İlginizi Çekebilir

Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır?

Uzmanlar belediye ve tapu kadastro müdürlüklerine talep doğrultusunda bir başvuruda bulunurlar. Başvuru sonrasında burada imar durumu, tapu kaydı gibi resmi belgeleri edinmektedirler. Bunun hemen ardından ekspertiz uzmanı konuta somut bir gezi düzenlemekte ve fiziksel incelemelerde bulunmaktadır.  Belediye ve tapu kadastro müdürlüğünden elde edinilen bilgilerle, fiziksel inceleme sonrasında edinilen bilgiler harmanlanmaktadır.

 

Ekspertiz Raporu Neden Alınır?Buradaki bilgilerin harmanlanması akabinde bilgiler toplanıp tek bir rapor haline getirilmektedir ve diğer uzmana doğru bir yolculuğa çıkartılmaktadır.

Gayrimenkul ekspertiz raporu genelde yapının piyasadaki el değiştirme fiyatını öğrenmeyi amaçlasa da istinai durumlar söz konusu olabilmektedir. Piyasalarda en ufak bir değişiklik olduğu takdirde bu emlak piyasasına da yansımakta ve gayrimenkulün değeri çok hızlı bir biçimde değişebilmektedir. Değerlendirme süreci boyunca yapının değeri hesap edilirken piyasadaki dalgalanmalar çoğu zaman hesaba katılmamaktadır. Bazen normalden farklı olarak yapının piyasadaki el değiştirme tutarını hesaplayabilmek adına firmalar kendi tecrübeleri ya da kabul edilmiş normları baz alarak değişik teknikler uygulayabilmektedir.  Uzmanlar bu tür durumlarda en uygun olan yolu incelemekte ve seçimlerini bu doğrultuda gerçekleştirmektedirler. Burada uzmanlar hangi teknikle hesap edildiğinde daha doğru bir seçim olacağını pek çok detayı hesap ederek seçmekte ve piyasa değerini de bu doğrultuda gerçekleştirebilmektedir. Uzman kişinin, işinin ehli biri olması bu noktada sizler için büyük bir önem arz etmektedir.  Uzmanın seçtiği yöntemle hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir ve daha sonra ekip tarafından yapılan incelemeler kontrol edilmektedir. Kontrol aşamasında bir sorun olmadığı takdirde yapının piyasadaki el değiştirme tutarı net olarak belirlenmektedir.

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Ekspertiz raporu yalnızca bir binanın ya da herhangi bir gayrimenkulün piyasadaki el değiştirme tutarını belirme amacıyla değil farklı amaçlar doğrultusunda da gerçekleştirilebilmektedir. Bu raporlar yapı her neyse, örneğin; villa, arsa, bina, apartman, daire, tarla fark etmeksizin onun hakkındaki her şeyi bilmenize olanak sağlamaktadır.  Bu noktada ekspertiz raporuna sadece piyasa değerini öğrenme amaçlı yapılan bir işlem olarak baktığınız zaman büyük bir hata yapıyor olmaktasınız. Ekspertiz raporu üzerinde pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler neticesinde yapı için geçmişte alınan kararların ne olduğunu, yapının hukuki olarak sorun taşıyıp taşımadığını öğrenme şansına sahip olabilirsiniz. Bahsettiğimiz üzere belediye ve tapu kadastro müdürlüklerinde resmi araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Bu resmi araştırmaların bir sonucu olarak yapıda herhangi bir büyüme olup olmadığı, yapı için bir yıkım kararı ya da küçültme kararı olup olmadığı, yapının yerleştirildiği alanın plandaki alanla uyuşup uyuşmadığı gibi pek çok faktörü buradan öğrenebilmektesiniz. Özellikle yapı için alınmış olan tapu kayıtları ve hukuki kararlar yatırımınız için büyük önem arz edecektir. Buradaki resmi kararları detaylı inceleyerek işlem yaptığınız takdirde herhangi bir şekilde sorun yaşamaz, yatırımınızın çöp olmasını izlemek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.  Bu nedenden ötürü bir alım işlemi gerçekleştirirken mutlaka ekspertiz hizmeti almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Dükkan Ekspertizi başlıklı makalemizde dükkan ekspertizi, işyeri değerleme ve ofis değerleme ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir