Bina Ekspertiz Raporu

Öncelikle, konut değerleme olarak da bilinen işlemlerin yalnız teknik bakımdan değil, fiyat değeri olarak da araştırıldığı bir süreçle işlediğini belirtmeliyiz. Ülkemizdeki bölgesel konum ve bina değerine dair gayrimenkul ve konut değerlendirme uzmanlarının çeşitli yönelimleri bulunmaktadır.
Sektörün sürekli gelişim ve yeniliğe açık olması dolayısıyla işinde uzman gayrimenkul çalışanlarının olması büyük avantajlar sağlayacaktır. Bina ekspertiz raporunuzu oluşturmadan önce işlevleri ve nasıl oluştuğuna dair inceleme de bulunmakta da tabi ki… Peki, bina ekspertiz raporu nedir? Ve nasıl yapılmaktadır?

Bina Ekspertiz Raporunu Kimler Talep Etmektedir?

Konut kredisi talebinde bulunan tüketicilerin, kredi çekmek adına mali yapılarını belirtmesi ve ekspertiz süreciyle tamamlaması gerekmektedir. Bina ekspertiz raporu oluşturabilmek için gayrimenkul uzmanlarımızdan destek alınmalı ve gerekli işlemlerin bir an önce halledilmesiyle süreç işlemektedir. Evinizin değeri ve bölgesel faktörler göz önünde bulundurmalı ve kredi sürecinizde bankaya karşı avantajlı bir konumda olmanız büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple, bina ekspertiz raporunuzu oluşturmadan önce uzmanlardan destek almalı ve yaşanabilecek herhangi bir maddi kaybın önüne geçmelisiniz.

Bina Ekspertiz Raporuna Dair

Her tüketici ve bankanın ortak çalıştığı gayrimenkul değerleme şirketleri bulunmaktadır. Bu hizmetin, oldukça titiz ve detaylı bir süreci kapsaması, bina değeri ve gayrimenkul piyasası gibi faktörlerin değerlendirilmesi son derece faydalı olacaktır. Tüketicinin alacağı kredi miktarı ve ödeme garantisi gibi seçenekler için, bina ekspertiz raporunun başarılı bir şekilde hazırlanması. Hem konutunuzun güncel piyasa değerinin altında gösterilmemesine, hem de geleceğe dönük yatırım şansınızın kabiliyetinde olumlu büyük bir etken olacaktır. Binanıza düşük değerde pay biçilmesine ve kredi konusunda problemlerin kendisini göstermesine olanak tanımamalı ve gayrimenkul uzmanlarımızdan gerekli yardımı almalısınız.

Bina Ekspertiz Raporu Hakkında Önemli Unsurlar

İmar durumu, binanızın türü ya da kime ait olduğu, kaç yaşında ve kata sahip olduğu gibi çeşitli unsurlar son derece önemlidir. Aynı zamanda, sağlıklı bir sürecin yaşanması adına gayrimenkul uzmanlarımızın binanın kimliği ve açık adresi gibi faktörleri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bina raporu işlemlerinizin titiz ve başarılı bir hazırlanma sürecinin en büyük katkısı ise kredi miktarınızdaki artış olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan ARSA DEĞERLEME RAPORU başlıklı makalemizde arazi arsa değerlendirme, arsa arazi tarla ekspertiz ve arsa değerleme raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir