KONUT EKSPERTİZ RAPORU

Gayrimenkullerin değerlendirilmesi, incelenmesi, konut ekspertiz raporu ile sonuçlanmaktadır. Bu raporun içerikleri arasında satın alınacak gayrimenkulün metrekare, konum, yaş gibi birçok unsurun bulunduğunu belirtmeliyiz.

Aynı zamanda, gayrimenkullerin piyasa değerini gösteren bir rapordur da diyebiliriz. Öncelikle, bu raporları inceleyen, değerlendiren ve sonuçlandıran kişi ya da şahıslara konut eksperi denmektedir. Oldukça detaylı bir çalışma prensibi ile hareket etmelerinin birçok gerekçesi bulunmaktadır.

Her bankanın yasaların belirttiği üzere gayrimenkul değerleme şirketleri hizmetlerinden faydalanması zorunludur. Konut kredisi kullanmak isteyen her tüketicinin, kredi başvurusu öncesinde yerine getirmesi gereken şartlardan biri olan konut eksperi raporunun önemi büyüktür.

Konut Ekspertiz Raporu Ve Değerleme Kriterleri Nelerdir?

Gayrimenkul değerlerini belirleyen eksper uzmanlarının nasıl bir çalışma sürecine sahip olduğu merak edilmektedir. Konut söz konusu olduğunda yapılan ilk araştırmalar arasında yapım maliyetleri, arsa değeri. Kira söz konusu ise bunun getirisi, aynı lokasyonda yer alan diğer konutların fiyatları gibi unsurların incelendiği söylenebilir. Tercih edeceğiniz eksperlerin alanında uzman ve deneyim sahibi olması ise oldukça önemlidir. Kredinizin sonucuna direkt etki edebileceğini akıldan çıkarmamalısınız.

Eksper değerlendirmeleri arasında dikkat çeken diğer seçenekler arasında inşaat malzemeleri ve konutun bulunduğu konum yer almaktadır. Her değerleme işleminin bir tahmine dayalı olması profesyonel bir çalışma ve tecrübeyi de beraberinde getirmektedir. Bir konut ekspertiz raporu işlemi için temel alınan üç ana unsur bulunmaktadır. Bunlar; maliyet yaklaşımları, gelir indirgeme yaklaşımları ve emsal karşılaştırma yaklaşımlarıdır.

Konut Ekspertiz Raporu Değerlendirmedeki Diğer Özellikler

* Konutun yüzde kaçının tam olduğuna dair bir inşaat durumu araştırması söz konusudur.
* Konutun yaşı ve metrekare ölçümleri
* Konutun bulunduğu (il, ilçe, semt, mahalle, sokak vs.)
* Konutun inşaat kalitesini belirleyen işçilik ve kullanılan malzemeler
* Konutun teknik özellikleri arasında yer alan; güvenlik durumları, telefon ve internet gibi altyapı durumları, doğalgaz, su, elektrik ve ısıtma sistemleri
* Konutun dayanıklılığı ve konum gereği kaçıncı deprem kuşağında yer aldığının belirlenmesi
* Konutun ulaşım kolaylığı ve çevre özellikleri (yakınlığı bulunan önemli merkezi yerler vs.) Konut ekspertiz raporu hazırlama ve sürecine dair birçok değerlendirmeyi gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan KONUT DEĞERLENDİRME FİRMALARI başlıklı makalemizde emlak değerleme firmaları istanbul, emlak konut değerlendirme şirketleri ve işyeri ofis dükkan değerleme ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir