İŞYERİ-DÜKKAN EKSPERTİZ DEĞERİ HESAPLAMA

Kredi kurumlarından alabileceğiniz kredi miktarı için işyeri dükkan ekspertiz değeri hesaplama işlemleri oldukça önemlidir. Bu noktada, ekspertiz raporunuzun belirlenmesi ve gerçek piyasa değerinin saptanması gerekmektedir. Uzman ve alanında deneyim sahibi ekspertizlerden yardım almanın bir diğer gereklilik olduğunu hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyoruz. İşyeri ya da dükkanınızın değerinden altına satılmasına, teminat karşılığı sunulmasına engel olmalısınız. Her ekspertiz raporunun detaylı bir şekilde incelendiğinin, piyasa değerleri, çevresel faktörler ve gayrimenkulün konumu, yaşı, inşaat maliyetleri, büyüklüğü, irtifak hakları gibi birçok alanda değerlendirildiğinin altını çizmeliyiz.

İşyeri Ve Dükkanların Ekspertiz Değeri Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkullerinizin fiziki durumlarına ek olarak kat sayıları, inşaatı gerçekleştiren firmanın güvenilir olması, arsanın değeri, alanın türü ve benzeri birçok inceleme unsuru bulunmaktadır. Tüm bunların sonucu olarak da dükkan ekspertiz değeri ortaya çıkmaktadır. Ancak, unutulmaması gereken hangi firmadan ve uzman ekspertizden yardım aldığınızdır. Profesyonel ve deneyim sahibi ekspertiz uzmanlarının gayrimenkul değerlendirmelerinde uyguladıkları farklı yaklaşımlardan yararlanabileceğinizi söylemeliyiz. Bu sebeple, tercih hakkınızda aceleci davranmamalı ve işyerinizin değerini tutarsız değerlendirmelerle heba etmemelisiniz.

İşyeri Ekspertiz Değeri Hesaplama Ve Gelir İndirgeme
Gayrimenkullerinizin gelir ve gider verileri arasında yapılan kıyaslamaları dikkate almalısınız. Bu noktada yatırım değeriniz belirlenecek, inşa maliyetleri, kira ve satış geliri gibi birçok unsur değerlendirmeli bir karşılaştırmaya tabi tutulacaktır. Zorunlu sigorta ve vergilerin de satış fiyatından düşürülmesi mümkündür. İşyeri ekspertiz değeri hesaplama uzmanları tarafından yatırım potansiyelleri titiz bir şekilde incelenecek ve gayrimenkulün gerçek değeri ortaya çıkacaktır.

Dükkan Ekspertiz Değeri Hesaplama Ve Emsal Karşılaştırma Yaklaşımları
Ekspertiz incelemelerine dayanan emsal karşılaştırma yaklaşımları, piyasa değerlerinin titiz bir şekilde araştırılması sonrasında ortaya çıkan bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Çevresel etkenlerin ön planda olduğu bu süreç içerisinde aynı muhitte benzer fiziksel özelliklere sahip gayrimenkullerin satış değerleri oranlamasında bir kıyaslama yapılması söz konusudur. Aynı zamanda mülk sahiplerinin fiyat beklentileri, alıcıların teklifleri gibi birçok alt etkenin bulunduğunu da eklememiz gerekiyor. Piyasa değerlendirmesi sonucunda hazırlanan bu raporda kredi oranı hesaplanmakta ve çeşitli yan unsurlardan faydalanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan GAYRİMENKUL BİLİRKİŞİ RAPORU başlıklı makalemizde emlak değerleme raporu, gayrimenkul değerleme ve gayrimenkul eksper raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir