Ev Ekspertiz

Ev ekspertiz Herhangi bir şekilde evinizi satmayı ya dayeni bir ev almayı düşünüyorsanız mutlaka ekspertiz raporuna sahip olmalısınız.  Bu sayede alırken ya da satarken zarar etmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Özellikle alım yaparken bazı özelliklere kanarak, bir evi olması gerekenden çok daha yüksek bir fiyata almak gibi bir hataya düşmezsiniz.  Konut eksperlerimiz sizinle yakından ilgilenerek size en doğru fiyatı belirteceklerdir ve bu da maddi zarar gibi bir durumla karşı karşıya kalmanızı önleyecektir.

Ev Ekspertizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ev ekspertizi ya da konut değerlendirme işlemi olarak da bilinen bu işlem, bir konutun piyasadaki el değiştirme fiyatının en somut bilgiler ışığımda belirlenmesine verilen isimdir.  Sadece fiyat bazında değil aynı zamanda teknik incelemeleri de içinde barındırdığından ötürü konutla ilgili pek çok detaya vakıf olabilmenize olanak sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir

Otel Ekspertiz Raporu Başlıklı Konumuz İlginizi Çekebilir

 

Ev ekspertizi, Türkiye’de gayrimenkul değerlendirme uzmanları ya da konut değerlendirme uzmanları tarafından yapılmaktadır.  Bu kişiler,  bu alanda oldukça başarılı birer bireylerdir. Bu başarının temelinde ise SPK’dan lisans alabilmek adına aldığı eğitimler ve zorlu sınavlardan geçmiş olmaları bulunmaktadır.  Konut değerlendirme uzmanları yalnız çalışmamakta olup yanlarında yine emlakla ilgili bilgi sahibi ve eğitim sahibi kişilerden oluşan bir ekip bulunmaktadır. Bunun yanı sıra işletme içerisinde de bir komisyon kurulmuş olup, konut değerlendirme uzmanının getirdiği raporların incelemeye tabi tutulmasını sağlamaktadırlar. Burada itina ile kontroller sağlandıktan sonra ancak nihai bir sonuca varılabilmektedir. Bu noktadan bakıldığı zaman ev ekspertizi işlemlerinin son derece titiz ilerlemesi gereken bir konu olduğunun farkına varılabilmektedir.

Ev Ekspertizi Raporu Kimler Tarafından Talep Edilmektedir?

Ev almak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar eve dair bazı bilgileri istemektedir. Bu bilgiler ışığında bağımsız bir şekilde çalışan gayrimenkul değerlendirme firmalarından birisiyle anlaşmakta ve sizin almak istediğiniz eve ev ekspertizi uzmanı göndermektedir. Burada eksper; evin içini, binanın içini, binanın dışı ve binanın bulunduğu semti detaylıca inceleyerek bir rapor oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra belediye ve tapu müdürlüğünden de eve dair bazı belgeleri istemektedir. Bu raporları bankanın istediği şablonla eşleştirerek sizlere kredi alabilmeniz için bir değer çıkarmaktadır. Mortgage yasası gereği bu değeri ya da yapılan analizleri sizin görmeniz yasaktır. Bu eksperin sağlıklı bir biçimde işini yapabilmesine engel oluşturmaktadır. Eksper, raporu bankaya gönderdikten sonra banka bir değerlendirme komisyonu oluşturmakta ve eğer eksper uygun görmüşse size evin değerinin yüzde 75 civarı bir değerini kredi olarak teklif etmektedir. Kabul etmeniz durumunda gerekli sözleşmeler yapılmakta ve kredi hazırlanmaktadır.

Ev ekspertizi işlemlerini aslına bakarsanız sadece bankalar değil pek çok kurum, kuruluş ya da şahıs isteyebilmektedir. Örnek vermek vermek gerekiyorsa bir cep  telefonu firması bayilerine teminat doğrultusunda dağıtım gerçekleştiriyorsa mutlaka ipotek almalıdır. Bu ipotek için de ev eksperi raporuna ihtiyacı bulunmaktadır. Ev eksperi raporunda yazan nihai değer doğrultusunda belirli bir hisseye ya da işletmenin tamamına ipotek koyabilmektedir. Bunun yanı sıra boşanma davalarında da durum çok farklı değildir. Mal paylaşımı sırasında eğer tek bir kişi malların sahibi olmak istiyorsa, değerin yarısını karşı tarafa ödemek durumundadır. Bunun için de hukuki bir belge olarak görülebilen ev ekspertizi raporuna ihtiyaç duyacaktır. Aynı konu miras bölümü için de geçerlidir, yine ev eksperinin verdiği fiyat doğrultusunda tek bir kişi bütün malları diğer kişilere ödemesi gereken ücretleri ödemesi koşuluyla üzerine alabilme şansına sahip olmaktadır. Detaylı bir konut ekspertizi hizmeti için sizler de bize ulaşabilir, fiyat alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otel Ekspertiz Raporu başlıklı makalemizde motel eksper, otel eksper raporu ve otel ekspertiz ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir