FABRİKA GAYRİMENKUL DEĞERLEME

Fabrikalar yapıları gereği diğer gayrimenkullerden daha fazla farklılık gösterir. İhtiyaca yönelik inşa edildiği için diğerlerinden ayrılır. İhtiyaca yönelik yapıldığı için diğer sanayi yapılarının değerlemesini güçleştirir. Her müşteri kendi ihtiyacına yönelik olarak bir alan inşa etmeyi ister. Üretim bölümü, depolama alanı veya idari bölümü büyük istenebilir. Her firmanın iş yapışı farklı biçimde seyreder.

Bu nedenle firmaların müşterilerine sundukları çözümler farklılık gösterebilmektedir. Yapısal farklar çoğu yapı için geçerli olabilen bir durumdur. Fabrika değerleme hizmetinde insanların karşısına çıkan bir durumdur. Fabrika yapılarının değerlemeleri diğer değerlerle karıştırılabilmektedir. Bu konuda hizmet almak ve danışmanlık almak için firmalar üzerinden iletişime geçilebilir.

Fabrika değerleme hizmetlerinde birden fazla yöntem kullanılabilir. Özellikle büyük olan tesisler için genellikle maliyet yaklaşımı yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde taşınmazların değeri ve arsanın değerinin toplamında oluşur. Birden fazla bulunan yaklaşımlarla alakalı detayı bilgi almak ve bu konuda profesyonel bir hizmet almak için fabrika değerleme hizmeti sunan firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Fabrika Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Fabrika değerleme işlemlerinde tüm değerleme yöntemleriyle aynı durumlar işlenir. Tapu ve belediye araştırması gibi hukuki durumlarla alakalı incelemeler yapılır. Bu incelemelerle birlikte ayrıca Belediyede yer alan projeler incelenir. Bu projelerin değerini etkileyecek herhangi bir durum varsa kayıt altına alınır.

Herhangi bir olumlu veya olumsuz durum kayıt altına alınabilmektedir. Bağımsız bölümlerin nerede olduğuna ilişkin yerler kontrol edilir ve tapuda yer alan projelerle karşılaştırma yapılır. Fabrika gibi yapılarda üzerine eklenen yapılar olabilmektedir. Bu durumların yerinde tespit edilmesi gerekir. Yasal durum değeriyle mevcut durum değeri arasındaki fark görülebilir ve yeni değerle oluşabilir. Değer oluşturma aşaması en fazla zaman alan aşamalardan birisidir. Özellikle bu konuda çeşitli metotlar kullanılabilmektedir.

Bu metotlar şu şekilde sıralanabilir;
*Maliyet yaklaşımı metodunda piyasa üzerinde alım satımı az olan ve kira gelirinin net olarak bilinmediği gayrimenkuller için kullanılır.
*Emsal Karşılaştırma yaklaşımı
*Gelir İndirgeme Yaklaşımı

Fabrika Değerleme Hizmeti

Fabrika değerleme hizmetinden yararlanarak kolay ve güvenilir bir hizmet alabilirsiniz. Fabrika değerlemesi kapsamında fabrikanın bulunduğu alan değerlendirilir. Ayrıca bulunduğu arsa da değerlendirilebilir. Fabrika niteliğinde olan yapılar özel amaçlarla inşa edilmiş olmasıyla birlikte içerisinde yer alan makine ve ekipmanlar dahil edilerek bütüncü bir şekilde değeri ortaya çıkar. Müşteriler isterlerse fabrika değerleme hizmetini alırken aynı zaman makine ve ekipman değerleme hizmetini alabilmektedir. Bu şekilde bir bütün olarak tesisin değerlemesi yapılabilir. Makine değerlemesi konusunda uzman kişiler tarafından hizmet verilir.

Fabrika değerleme hizmetinde tüm imalatların değerlemesi yapılabilir. Bu şekilde bir hizmet verilir ve raporlanarak sunulur. İstendiği takdirde bu hizmetlerin içerisine bütüncü bir yaklaşımla makine değerlemesi yapılabilir. Bunun yanı sıra makinelere ek olarak ek imalatların değerlemesi yapılabilir. Bekçi kulübesi, zemin döşeme, fabrika duvarları gibi birçok unsurun değerlemesi yapılabilir. Fabrika değerleme hizmeti kapsamında inşaat mühendisleri ve değerleme uzmanları hizmet sunmaktadır.

Uluslararası standartlarda sunulan hizmetlerle birlikte geçerliliği olan raporlar sunulabilmektedir. Sunulan raporların tümü sigorta şirketleri, mahkemeler, bankalar ve birçok kurumun kabul ettiği standartta yer alır. Fabrika değerleme hizmetinde piyasa tecrübesine sahip olan değerleme uzmanları bu konuda hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerle birlikte müşteriler kaliteli bir hizmet alabilmektedir. Raporlama ve raporlama sürecinde bir hizmet almak ve bu konuda detaylı bilgi almak isteyen müşteriler firmayla iletişime geçebilir. Tüm süreçler hakkında bilgi sahibi olmak ve profesyonel bir hizmet almak için ilgili firma üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Değerleme Raporu Sistemi başlıklı makalemizde Değerleme raporu ve değerleme sistemi ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir