fatih ev değerleme

Fatih ev değerleme ile baktığınız zaman kira bedeli ne kadar yüksek ise o evin değeri de o kadar yükselecektir. Büyük yatırımlar yaparken ufak meblağları gözden çıkarmak sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle alım yaparken bazı özelliklere kanarak, bir evi olması gerekenden çok daha yüksek bir fiyata almak gibi bir hataya düşmezsiniz. Yabancıya Satış. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 19 Şubat 2019 tarihinde bir genelge yayımlayarak 2019/1 numaralı kanunuyla konut satışı için eksper raporunu zorunlu kılmıştır. Değerinden fazla ödeme yapmanız durumunda satış sırasında ya o ev elinizde kalacaktır. Ya da düşük bir fiyattan satarak zarar etme durumunda kalacaksınızdır. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına profesyonel bir eksper danışmanlığı almanız şart olarak görülmektedir.

Bu ipotek için de ev eksperi raporuna ihtiyacı bulunmaktadır. Bu konu bize şunu göstermektedir. Alacağınız evi yatırım olarak gördüğünüz takdirde, evi aldıktan yaklaşık 18 sene sonra  evin kendisini ancak amorti edebilmektedir. Kiranızda bir artış olacak olsa da paranızı bankaya koyduğunuzda ada aynı artış gerçekleşeceğinden ötürü bu önemli bir faktör. Aynı konu miras bölümü için de geçerlidir, Ev eksperinin verdiği fiyat doğrultusunda tek bir kişi bütün malları diğer kişilere ödemesi gereken ücretleri ödemesi koşuluyla üzerine alabilme şansına sahip olmaktadır. Uzman kişilerden profesyonel destek almak şart olarak görülmektedir. Ötürü konutla ilgili pek çok detaya vakıf olabilmenize olanak sağlamaktadır.

KONUT KREDİSİ;

Ev almak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar eve dair bazı bilgileri istemektedir. Bu bilgiler ışığında bağımsız bir şekilde çalışan gayrimenkul değerlendirme firmalarından birisiyle anlaşmakta ve almak istediğiniz eve ekspertiz uzmanı göndermektedir. Bunun için de hukuki bir belge olarak görülebilen ev ekspertizi raporuna ihtiyaç duyacaktır. Eksper, raporu bankaya gönderdikten sonra banka bir değerlendirme komisyonu oluşturmakta ve eğer eksper uygun görmüşse size evin değerinin yüzde 75 civarı bir değerini kredi olarak teklif etmektedir. Sadece fiyat bazında değil aynı zamanda teknik incelemeleri de içinde barındırdığından burada dikkat edilmesi gereken bie konu vardır.

Örnek vermek gerekiyorsa bir cep  telefonu firması bayilerine teminat doğrultusunda dağıtım gerçekleştiriyorsa mutlaka ipotek almalıdır. Herhangi bir şekilde evinizi satmayı ya dayeni bir ev almayı düşünüyorsanız mutlaka ekspertiz raporuna sahip olmalısınız. Bu nedenden ötürü ev alırken ya da herhangi bir gayrimenkul alırken her zaman değeri ön planda tutmakta fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde bu zarara girmemektesiniz. Evler kendini amorti ettiği takdirde hem satılabilmektedir hem de tükenen bir ürün olmadığından ötürü sürekli olarak elinizde bulunacaktır.

Almak istediğiniz ev artık belli ise fakat evin fiyatı size biraz yüksek gibi geliyorsa, gerçek değerinin o olup olmadığı mutlaka kontrol ettirmelisiniz.Yabancılara yapılan konut satışları için kullanılacak olan bu sistemde piyasanın değişkenliğine büyük etki sağlayan yabancı menşeli kişilere konut satışı yüzünden inşaat sektöründe fiyatların anlamsız yükselişi ile doğrudan alakalı olarak görülmektedir. Çok yüksek değerli evlerde buradaki çarpanlar oldukça yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

Bu katkıyı da şu şekilde açıklayabiliriz. 1 milyon Türk Lirası değerindeki bir eve 1 milyon iki yüz elli bin Türk Lirası ödediğiniz takdirde 250 bin Türk Lirası zarara girdiniz demektir. Ancak bu miktarın çok daha azını ekspertiz hizmeti için harcadığınız zaman bu zarara uğramamış olursunuz. Türkiye genelinde genelde evlerin bedelleri bir kiranın 214 ile çarpılması sonucunda bulunurken bu çarpım İstanbul için 212 olarak görülmektedir. Bu şekilde olan evler kendilerini 30 ile 40 yıl arasında ancak amorti etmektedir. Kira bedeline göre evin el değiştirme değerinin belirlenmesi en basit yöntem olsa da en gerçekçi yöntemlerden birisidir. Kiradan ziyade burada da bir kar durumu söz konusu olduğundan ötürü sadece hesaplamaları kira üzerinden değil, arazi üzerinden de yapmak durumundasınız.

Bir villa ya da ev almak istiyorsanız öncelikle o evin değerini bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde ödediğiniz para boşa gidebilir çünkü eğer evin değeri sizden çıkar maddi yükten daha az ise aradaki farkı boşuna harcamış olacaksınız. Bunun yanı sıra boşanma davalarında da durum çok farklı değildir. Mal paylaşımı sırasında eğer tek bir kişi malların sahibi olmak istiyorsa, değerin yarısını karşı tarafa ödemek durumundadır.  Herhangi bir gayrimenkulün fiyatı, gayrimenkulün sahibine ilerleyen yıllarda kazandıracağı miktarın günümüzdeki piyasa değeri doğrultusunda hesaplanmasıyla belirlenmektedir. Konutun kira bedelini ise burada sahibine kazandırdığı para, kar olarak almak zorundayız.

BAKANLIK AÇIKLAMASI;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca açıklanan 100 günlük eylem planı çerçevesinde pilot ilden başlayarak 3 yıl içinde bütün ülke genelinde yaygın olarak kullanılması planlanan eksper raporu zorunluluğu bulunmakta. Bilirkişi Raporlarınız için lütfen biziimle iletişime geçin. Bunun yanı sıra belediye ve tapu müdürlüğünden de eve dair bazı belgeleri istemektedir. Bu raporları bankanın istediği şablonla eşleştirerek sizlere kredi alabilmeniz için bir değer çıkarmaktadır. Zira bu evlerdeki asıl konu, konutun kendisinin sürekli değerleniyor olmasıdır. Bu sayede alırken ya da satarken zarar etmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Yani bir aylık kirayı 212 değil de 300 ile çarpabilmektesiniz.

Mortgage yasası gereği bu değeri ya da yapılan analizleri sizin görmeniz yasaktır. Bu eksperin sağlıklı bir biçimde işini yapabilmesine engel oluşturmaktadır.Enflasyonu işin içine kattığımızBurada iki farklı fiyat hesaplaması yöntemi bulunmaktadır. olmasıdır. Yine de ülkemizde ev alıp kiraya vermek son derece risksiz bir yatırım olarak görülmektedir. Unutulmamalıdır ki kabul etmeniz durumunda gerekli sözleşmeler yapılmakta ve kredi hazırlanmaktadır.

EV EKSPERTİZİ;

Ev ekspertizi işlemlerini aslına bakarsanız sadece bankalar değil pek çok kurum, kuruluş ya da şahıs isteyebilmektedir. Detaylı bir konut ekspertizi hizmeti için sizler de bize ulaşabilir, fiyat alabilirsiniz.

Önümüzdeki senelerdeki kira bedeli de az çok belirli değerler doğrultusunda belirlenmektedir. Burada en iyi seçenek kira değer ekspertizi gibi bilirkişi desteği Bu değeri normal alıcılar bazen net olarak belirleyememektedir. Zira ekonomideki dalgalanmalar fiyatları bazen şişirmekte ya da aniden dibe çöktürebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için ev eksperi raporunda yazan nihai değer doğrultusunda belirli bir hisseye ya da işletmenin tamamına ipotek koyabilmektedir.

Konut eksperlerimiz sizinle yakından ilgilenerek size en doğru fiyatı belirteceklerdir ve bu da maddi zarar gibi bir durumla karşı karşıya kalmanızı önleyecektir. Burada eksper; evin içini, binanın içini, binanın dışı ve binanın bulunduğu semti detaylıca inceleyerek bir rapor oluşturmaktadır. Ev ekspertizi ya da konut değerlendirme işlemi olarak da bilinen bu işlem, bir konutun piyasadaki el değiştirme fiyatının en somut bilgiler ışığımda belirlenmesine verilen isimdir.

OTEL EKSPERTİZ RAPORU BAŞLIKLI KONUMUZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bir önceki yazımız olan üsküdar ev değerleme ve ekspertiz raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir