Gayrimenkul Değerleme Raporu

Gayrimenkul değerleme raporu, tüzel bir kurum ya da özel bir şahsın talepte bulunması doğrultusunda talep olunan gayrimenkulün piyasaya değerinin uzman kişiler tarafından bütün detayları tek tek inceleyerek bulunmasına denmektedir. Bir taşınmazın değerini belirleyen pek çok faktör bulunmaktadır, bunlar; tapu takyidatları, imar durumu, taşınmazın bulunduğu bölgesinin değeri, taşınmazın yeri, taşınmazın konumu, kendi bölgesindeki taşınmazlardan farkları gibi pek çok detay olarak nitelendirilebilmektedir.

Bir değerlendirme raporu hazırlamak için öncelikle yasal kurum gerekli incelemeyi gerçekleştirmek zorundadır. Taşınmazın imar durumu ve tapu kaydı gibi bilgileri belediyelerden ve tapu ve kadastro müdürlüklerinden edinir.  Bunun akabinde taşınmazın bu yasal kurum incelemelerinde elde ettiği bilgilerle, fiziksel inceleme sırasında elde ettiği bilgilerin karşılaştırılması ve harmanlanması olayı gerçekleşmektedir. Hemen ardından taşınmazın bulunduğu bölgedeki diğer yapılardan farkları analiz edilir ve son olarak bunlar da rapora eklenerek başka bir değerlendirme uzmanına yönlendirilir.

Gayrimenkul değerleme raporu Taşınmaz değerlendirmesi genel olarak gayrimenkulde piyasa değerini analiz etmeyi amaçlasa da bazen farklı durumlar söz konusu olabilmektedir. Piyasalar üzerindeki dalgalanmalar taşınmazın fiyatını çok hızlı bir biçimde değiştirebilmektedir. Değerlendirme süresi ise taşınmazdaki fiyatı hesap ederken her zaman piyasadaki alış satış dengelerini kullanmaz. Bazen stabil durumdan farklı olarak taşınmazın değerini hesaplayabilmek adına çok daha farklı teknikler kullanabilmektedir. Duruma bağı olarak yöntemlerden en doğrusu tercih edilmekte ve hesaplama da bu doğrultuda gerçekleştirilmektedir.  Seçilen yöntemle yapılan hesaplama, kontrol aşamasından geçirilmektedir ve nihai piyasa değeri belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arsa Ekspertiz Raporu Başlıklı Konumuz İlginizi Çekebilir

Gayrimenkul Değerleme Raporu Neden Önemlidir?

Gayrimenkul değerlendirme raporu sadece piyasa değerini tespit etme amacını taşımamaktadır. Bu raporlar sayesinde gayrimenkulün değerini öğrenmenin yanı sıra bunun haricinde de pek çok şey öğrenebilirsiniz. Bu bölümler arasında en önemli olarak sayılabileceklerden birisi de kesinlikle gayrimenkule ait projenin, terk durumunun ve imar durumunun incelendiği belediye başlıklı bölümüdür.  Belediyede yapılan bilgi toplama, analiz ve araştırmalar ile gayrimenkulün yapıldığı alan doğru mu? Yapıda büyüme söz konusu mu? Ve bina için yıkım kararı söz konusu mu? Gibi soruların cevabını alabilmektesiniz. Bir diğer önem arz eden husus ise tapu kayıtlarını ve hukuki kararları inceleyen bölüm olmaktadır. Bu bölümde ise tapuda bulunan binanın projesinin doğru yerde olup olmadığı, tapuda gayrimenkul için söz konusu olan kararların ve kayıtların binanın değerini ne derece etkilediğini incelemektedir. Bahsi geçen iki bölümde de görüleceği üzere gayrimenkul değerlendirme raporu sadece piyasa analizi yapmak için kullanılmamaktadır. Gayrimenkul değerleme raporu Bir piyasa analiz raporundan ziyade bir tespit raporudur. Binanın, villanın, arsanın ya da herhangi bir gayrimenkulün hakkında bilmeniz gereken ne varsa öğrenebilmeniz için çok etkili bir araçtır.  Arabama almak istediğiniz zaman ekspertiz raporu yaptırmanızla aynı mantıkta fakat daha derindir. Bu rapor içerisinde mülkiyet ve resmi kararlar da bulunmaktadır.

Gayrimenkul Değerlendirme Raporu Fiyatları

Gayrimenkul değerleme raporu ile Gayrimenkul alıcıları genel olarak tapu ya da belediye kurumlarındaki resmi prosedürlere çok da hâkim değildirler. Bu yüzden karşılarına pek çok sorun ya da kar etmeyi sağlayan engel çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse alınan daire ile tapu üzerindeki projenin farklı olduğu durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına emlak firması ya da kişisel bir alıcı olmak fark etmeksizin işin uzmanı ve SPK ruhsatına sahip bir kurumla çalışmalısınız.  Bu sayede olası bilgisizlik ya da dikkatsizlik kaynaklı hatalardan arınabilir ve yatırımınızı çok daha makul arazilere, arsalara ya da binalara yapabilirsiniz. Detaylı iletişim için bize ulaşabilirsiniz.

Barkod Sistemi

Bir önceki yazımız olan Ekspertiz Raporu başlıklı makalemizde arsa ekspertiz, ekspertiz hizmeti ve ekspertiz raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir