Gayrimenkul Değerleme Sınavı

Gayrimenkul Değerleme, yürürlükte olan mevzuata göre resmi, özel, tüzel kişi, kuruluşlara ait olan gayrimenkullerin ve taşınmazların belirlenen metodlarla kurallar sınırlarında değerleme işlemlerinin yapılarak sonucunda bu değerlendirme sonucunda raporların hazırlanmasıdır. Gayrimenkul değerleme için ekspertiz ismi de oldukça çok kullanılmaktadır. Finans sektöründe son dönemlere bakıldığında sektörün sıklıkla başvurduğu değerleme yöntemlerinden biridir. Günlük hayatta ise konut kredisi çekme aşamasında bu değerleme yöntemi karşımıza çıkmaktadır.

2000’li yıllardan sonra ülkemizde makine, gemi, şirket ve marka için gayrimenkul değerleme yöntemi sıklıkla kullanılmaya başlandı. Sık kullanılmasının nedenlerin başında taşınmazları için gerçek değer istemesidir. Dolayısıyla Sermaye Piyasası, yatırımcıyı koruma görevi nedeniyle; değerleme mesleğinin oluşumuna yönelmiştir. Ve bu mesleğin gelişmesi için öncülük etmeye devam etmektedir. Değerleme işlemi sayesinde şeffaf ticari aktivite ve profesyonellik ön plana çıkmaktadır. Ekspertiz olarak da adlandırılan bu işlem eğitimini tamamlamış lisanslı uzmanlar tarafınca yapılmaktadır. Değerleme uzmanlığı her geçen sene de gözde meslek haline gelmeye devam etmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Nasıl İlerler?

Kısaca özetlemek gerekirse; Konut Ekspertiz tarafsız kişiler aracılığı ile uluslararası standartlarda belirlenen adım ve kuralları doğrultusunda değer belirleme işlemi denilebilir. Değerleme süreci talep oluşturulan gayrimenkule ait bilgilerin uzmanlara iletilmesi ile başlamaktadır. Devamında ise süreç adım adım ilerlemektedir.

1. İlk olarak gerçekleşecek olan değerleme işlemine ilişkin tarafların, kapsamın, koşulların ve değerleme hizmet bedelinin belirlendiği sözleşmenin taraflarca imzalanması.

2. İmzalanan sözleşme sonrasında değerleme işleminin lisanslı değerleme uzmanına iletilmektedir.

3. Değerleme işlemi yapılması istenen taşınmazın resmi kurumlarda bulunan kayıtları için araştırma yapılmalıdır.

4. Değerlemenin gerçek bulgulara dayanması amacıyla taşınmazın yerinde incelemeler yapılır ve bilgiler toplanır.

5.Ulusal Mevzuat ve/veya Uluslararası Değerleme Standartlarınca belirlenen kuralların yönlendirmesi ile değerleme raporunun tanzim edilmektedir.

6. Tüm bu adımlar sonucunda oluşan rapor, talep sahibine iletilir. Bu süreç içerisinde uzman kişinin tarafsız, bağımsız ve şeffaf gözlem yapması gerekmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Sınavı Hakkında

Gayrimenkul değerleme sınavı, yıl içinde belirli periyotlar halinde iki kez yapılmaktadır. Bu sektörde çalışmak isteyenler, öncesinde Gayrimenkul Değerleme Lisansı alması gerekmektedir. YÖK tarafından kabul edilmiş bir 4 yıllık bir üniversitenin istenen bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler arasında mimarlık, inşaat mühendisliği, şehir planlama, harita ve kadastro, işletme ve son olarak ekonomi bölümleri vardır. İstenen bir diğer şart ise değerleme alanında en az 3 sene tecrübeli olmanızdır. Tüm şartlarda uyduğunuz takdirde sınava girebilirsiniz. Geriye kalan ise sınavlarda gereken başarıyı elde etmek olacaktır. Başarılı olup belgenizi aldıktan sonra değerleme uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sınavlardan başarılı olmak için en az 50 ve ortalama 60 almanız gerekmektedir. Başarılı olduğunuz takdirde belgenizi almaya hak kazanabilirsiniz. Lisans alındıktan sonra ‘konut değerleme lisansı geçerli olan her alanda çalışabilirsiniz. Resmi gazetede yayınlanan 12 Ocak 2017 tarihindeki tebliğe göre 2018 yılından itibaren SPK lisansı olmayan değerleme uzmanlarının sahada çalışması engellenmiştir. Bu durum SPK değerleme lisansının önemini daha da artırmaktadır. Sınav tarihi gibi detaylı bilgileri ve gelişmeleri SPK resmi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınav Konuları

  • Gayrimenkul Değerleme Esasları
  • Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar
  • İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi
  • Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı

Değerleme uzmanı olmaya karar verdikten sonra gireceğiniz bu sınavlarda ilk seferde başarılı olma şartı bulunmamaktadır. Başarısız olma durumunda sınav için tekrar başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Eksperi başlıklı makalemizde konur ekspertiz, konut eksperi ve konut kredisi ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.