Gayrimenkul Ekspertiz Değerleme

Gayrimenkul Ekspertiz Değerleme

Ekspertiz veya konut değerleme olarak bilinen bu işlem sıkça kullanılır. Gayrimenkul değerleme işlemlerinde konutun değerinin tam olarak takdir edilmesi söz konusudur. Değerin değil aynı zamanda teknik açıdan da değerlendirmelerin yapılabilmesi mümkündür. Bu konuda Türkiye’de hizmet veren birçok değerleme uzmanı bulunur. Gayrimenkul değerleme uzmanları tam olarak bu konu hakkında hizmetlerini sunarak gereken işlemi yapar. Bu uzmanlar SPK üzerinden lisans alan kişilerdir. Özellikle uzmanların yanına henüz SPK lisans alamamış üniversite mezunları görev yapabilmektedir. Değerleme elemanı olarak bu unvanla görev yapılabilmektedir. Hazırlanan raporlarla birlikte ortaya onaylı bir belge çıkar. Konut değerleme raporları özellikle günümüzde gerekliliktir. Bu konuda birçok kişi konut kredisine başvururken dahi bu belgeye ihtiyaç duyabilmektedir. Konut kredisine başvuru yapan kişilerin bu şartı yerine getirmesi gerekir. Bunun için konut hakkında bir ekspertiz yaptırılması gerekmektedir. Bankalarda bu konu hakkında hizmetler verilmektedir. Bankalarda yer alan Ekspertiz bölümü sayesinde bunun gibi işlemler yerine getirilebilmektedir. Yalnızca bankalar değil bu konuda hakkında birçok kurum değerleme hizmetlerine ihtiyaç duyabilir.

Konut Değerleme Raporu

Konut değerleme raporları özellikle değerleme uzmanları tarafından hazırlanan bir rapordur. Finansman süreçlerinden geçildiğinde değerleme uzmanları bu konuda hizmetlerini sunar. İçeriğinde birçok bilgi alanı mevcuttur. Yalnızca konutun değerinin yazıldığı bir belge değildir. İçerisinde imar bilgileri, fiziki bilgiler ve tapu bilgiler gibi birçok bölüm mevcuttur. Bunun gibi detayları içeren konut değerleme raporunu alabilmek için başvuru yapılması gerekir. Gayrimenkul değerleme uzmanları ilgili konuyla alakalı tespit çalışmalarını ve saha çalışmalarını üstlenir. Resmi işlemlerin bitmesiyle birlikte yapılan saha çalışmalarında uzmanlar bu konuda bir çalışma yapabilir. Değerlemesi yapılmak istenen gayrimenkul hakkında bilgi vermeden tamamen mahremiyetin korunarak bir değerleme çalışması yapılabilir. Elde edilen bilgilerle birlikte bölge gezilir ve detaylı bir araştırma sürecine girilir. Değerleme uzmanları gezerken gayrimenkullerin fotoğrafını çekebilir. Bu konuda yapılan çalışmalarla birlikte bankaya raporlar iletilirse yeniden aşamalar izlenebilir. Uzmandan sonra aşamalar tekrarlanır. Raporlar banka için hazırlandıysa direk olarak bankaya, kurumlar için veya şahıslar için hazırlanıyorsa direk olarak ilgililerine iletilir.

Bir önceki yazımız olan Değerleme Raporu Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Değerleme raporu, değerleme raporu banka ve değerleme raporu emlak ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir