Gayrimenkul Mahkeme Raporu

Gayrimenkul Mahkeme Raporu

Mahkemelerde özellikle taraflar ispatlarını sunabilmeleri için bu konuda uzman görüşüne ihtiyacı olabilmektedir. Buna göre mahkemelerde raporlar sunulabilmektedir. Gayrimenkulle alakalı oluşabilecek uyuşmazlıklarda taraflar gayrimenkul değerleme raporunu sunabilir. Bunun için gayrimenkul değerleme uzmanlarından hizmet alınması gerekir. Uzmanlardan alınan raporlar mahkemeye sunulabilmektedir. Bu şekilde sunulan raporlar mahkeme tarafından uzman görüşü sınıfına girer ve bu şekilde değerlendirilir. Bir davada tarafların mahkemelerde söylediği sözlerin ispat edilebilmesi için belgelere ve kanıtlara ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada iddiaların doğruluğunun tespit edilebilmesi için rapora ihtiyaç duyulabilir. Bu iddialar sunulduğu zaman hakim delilleri dikkate alır. Bu delillerin dikkate alınmasıyla birlikte buna yönelik kararlar verilebilir. Mahkemeye sunulan uzman görüşleri dikkate alınır. Bir davada ortaya konulan raporlar daima dikkate alınır ve buna yönelik değerlendirmeler yapılır. Tarafların istediği sonucu elde edebilmesi için ekspertiz raporunun olması ve buna dayanarak iddialarını doğrulaması gerekmektedir. Bazı konularda mahkemelerde rapora itiraz edilebilmektedir. Bu konuda gayrimenkul değerleme raporunu almak oldukça etkili olmaktadır.  Bunun gibi durumlarda tarafların eli güçlenebilir.

Gayrimenkul Raporu Mahkeme Tarafından Dikkate Alınmak Zorunda Mı?

Mahkemelerde olası bir uyuşmazlık söz konusu olduğunda bu konu hakkında bir uzman görüşünü dikkate almak durumundadır. Gayrimenkul değerleme raporları uzmanlar tarafından ortaya konulduğu için mahkemelerde uzman görüşü olarak dikkate alınabilmektedir. Yargıtay bu konu hakkında 2015 yılında bir karar vererek taraflarda uzman görüşünün alınmasını gerekli koşmuştur. Buna karşılık olarak mahkemelerde artık raporlar sunulmalıdır. Mahkemeler karar verirken raporların uzman görüşü içerip içermediğine bakmaktadır. Dolayısıyla mahkemelere sunulan gayrimenkul değerleme raporları bir anlamda dikkate alınmak zorundadır. Bu raporlar biz uzman görüşü içerir ve dikkate alınmalıdır. Yargılamanın herhangi bir aşamasında gayrimenkul değerleme raporu alınabilir. Daha önceden alınan değerleme raporu mahkemelerde sunulabilir. Ancak davanın görüldüğü tarihler arasında gayrimenkul değerleme raporu için başvuru yapılabilir. Mahkemeler karar aşamasına geçmediği süre boyunca bu raporları kabul edebilir. Dava dosyası içerisinde gayrimenkul değerleme raporu konularak sunulabilir. Mahkemeler halen sürüyorsa ve bu konuda bir süre bulunuyorsa gayrimenkul değerleme raporu alınarak işlemler yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Gayrimenkul Ekspertiz Değerleme başlıklı makalemizde değerleme, değerleme nedir ve değerleme raporları ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir