Gayrimenkul Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Gayrimenkul Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Taşınabilir niteliğe sahip olmayan, ekonomik kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi ya da parayla ifade edilmesi mümkün olan kıymetli materyalleri ifade ediyor. Bir diğer ifade ile, değerini ve niteliğini yitirmeksizin bir yerden başka bir yere götürülemeyen mallara deniyor.

Örneğin ev, arsa, arazi, dükkan gibi mallar kapsamına giriyor. Gayrimenkul mallar kapsamında hukuksal olarak bir istisna söz konusu oluyor. Gemiler de menkul olduklarına karşın, hukuksal olarak bu kapsamda değerlendiriliyor.

Medeni Kanuna göre bu kapsamıa giren mallar; arazi, tapu siciline bağımsız ve sürekli olarak kaydedilen haklar ve madenler Gayrimenkul kabul ediliyor. Sahibi, onun altına, üstüne ve kaynaklarına da sahip oluyor.

Gayrimenkul Mallar

Emlak sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan terimlerden biridir. Anlam olarak taşımayan ve para değerine sahip olan malları ifade etmektedir. Taşınamaz durumdaki mallar bakıldığında özellikle para değerine sahip olması halinde Gayrimenkul olarak adlandırılabilir.

Emlak sektöründe özellikle alım satım işlemi yapılmakta olan mallar Gayrimenkul olarak bilinir. Ev, arsa, arazi, dükkan, işyeri gibi mallar taşınamaz özelliğe sahip olmasına karşın para değeri vardır. Bunun yanı sıra özellikle yatırım yapmak isteyenler için de önemlidir. Para değeri olması kiralama veya satın alma işlemi ile gayrimenkulün el değiştirmesi sağlanmaktadır.

Gayrimenkul Çeşitleri Nelerdir ?

Konut
Konut Gayrimenkulünde hem yeni inşaatlar hem de ikinci el satılan evler vardır. En yaygın kategori tek ailelik evlerdir. Ayrıca mülkler, kooperatifler, belediye binaları, dupleksler, üç katlı binalar, dört katlı daireler, yüksek değerli evler ve tatil evleri bulunmaktadır.

Ticari
Ticari gayrimenkul, alışveriş merkezleri, tıbbi ve eğitim binaları, oteller ve ofisleri kapsamaktadır. Apartmanlar genellikle ikamet amaçlı kullanıldıkları halde ticari olarak kabul edilir.

Sanayi 
Sanayi’de depoların yanı sıra bina ve mülk imalatını da içerir. Binalar, malların araştırılması, üretimi, depolanması ve dağıtımı için kullanılabilir. Malları dağıtan bazı binalar ticari gayrimenkul olarak kabul edilir. Sınıflandırma, imar, inşaat ve satış farklı şekilde ele alındığından önemlidir.

Arazi
Arazi, boş arazi, ve çiftlikleri içerir. Boş arazilerdeki alt kategoriler, gelişmemiş, erken kalkınma veya yeniden kullanım, alt bölüm ve saha montajını içerir. Yatırım açısından düşünüldüğünde en iyi kazandıran çeşitlerden birinin arazi olduğu söylenmektedir

Bir önceki yazımız olan Yapılandırmaya Giren SGK Borçları Hangileridir ? başlıklı makalemizde Kanun, SGK ve SGK Hükümleri ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.