Gübre Takip Sistemi Nedir?

Gübrenin takibinde DNA barkod ve karekod sistemi uygulanarak gübrenin bütün aşamasını yakından takip etmeyi amaçlayan bir sistemdir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın uzun süre üzerinde titizlikle çalıştığı ve gübrenin takibi üzerine oluşturduğu bu sistem ülkemizde ilk kez uygulanacaktır. Oluşturulan bu takip sistemi ile gübrede yolsuzluğun, kaçakçılığın ve sahtekarlığın önüne geçerek güvenliğin üst seviyede olması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu sistem sayesinde çiftçi herhangi evrak ya da bürokratik işlem olmadan sadece nüfus cüzdanını ibraz ederek bayilerden kolayca gübresini alabilecektir.

Çiftçiye Faydası Ne Olacak?

Nitratlı gübreler bitkisel üretimde oldukça faydalıdır. Durum böyle olunca da çiftçilere verim artışı ile fayda sağlayacaktır. Nitratlı gübreleri önceleri kontrollü olarak alan çiftçiler yeni uygulama ile artık bu satış işleminden kurtulmuş olacak. Gübre takip sistemi ile piyasaya sunulan ürünlerin çuval, şişe, karton ile paketlenmesi sağlanarak üreticiden dağıtıcıya, nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenli ve sağlam bir şekilde ulaşımı yapılacaktır. Güvenli olarak ihtiyacı olan gübreyi alan çiftçi tarladaki ürününden kaliteli ve iyi verim edecektir. Bunun sonucunda hem kendi bütçesine hem de ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır.

Gübre Takip Sistemi Uygulaması Ne Getirecek ve Faydaları Nelerdir?

Özellikle yurt içi üretim yapan firmaların desteklediği bu sistem beraberinde birçok yeniliklerle çiftçilere oldukça faydalı olacaktır. Gübrelerin kullanımı ile ilgili birçok fayda ve kolaylıklar getirecektir.

Gübre takip sisteminin getireceği yenilikleri sıralayacak olursak;

-Üreticiden son kullanıcıya kadar bütün sürecin takip edilmesini ve izlenebilmesini sağlamaktadır. Böylece piyasaya sunulan gübrelerde üretim aşamalarından kullanıcılara kadar olan süreç titizle takip edilecek ve ürünsel açıdan her türlü kayıp ve kaçak gibi tespitler daha kolay yapılacaktır.

-Gübre takip sistemi ile üretim, ithalat, dağıtım ve satış işlemleri takip edileceğinden kayıt dışı satışlar önlenecek ve daha kolay tespit edilecektir. Hal böyle olunca da kayıt dışı satışların sebep olduğu vergi kayıplarının önüne geçilmiş olacaktır ki 2016 yılında Bakanlığın verilerine göre firmalardan 6.7 milyon ton, pazarda ise 10 milyon ton gübre tüketimi olduğu tahmin edilmektedir. Aradaki fark oldukça yüksek olup vergi konusunda ciddi kayıplar meydana getirmektedir.

–El yapımı patlayıcısı olarak kullanılan nitratlı gübrelerin tespiti kolaylaşacak. Böylece suçluya erişim amacıyla da bu sistem fayda sağlayacaktır.

–Ürün kalitesi ve güvenliği üst seviyelerde olacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ ndan lisanslı firmalar tescilli gübrelerin piyasaya sunulmasını sağlayacaktır. Artık yeni sistem ile DNA barkod ve karekod olmayan ürünler güvensiz kabul edilecek ve tescilli olmayan ürünlerin piyasada dolaşımına izin verilmeyecektir.

–Sağlıklı gübre stratejileri oluşturularak günden güne tarım sektörü gelişecektir. Gübre üretim ve tüketim miktarı kayıt altında tutularak güvenilir veri tabanları ile politikalar oluşturulacaktır.

-Gübrelerin her türlü bilgilerine kolaylıkla ulaşılacaktır. Gübrelerin içerik, tespit, lisans, yerli üretim veya ithalat gibi kimlik bilgilerine erişim kolaylaşacak ve gelişen teknolojiden faydalanarak akıllı telefonlarınızla da her türlü bilgiye bir tık ile ulaşacaksınız.

–Üretici ve tüketici bu sistemden olumlu etkilenecektir. Gözetim ve denetim olarak Kamu yarar sağlarken, sahtecilik ve taklit yönünden çiftçi maddi olarak da fayda sağlayacaktır.

-Tarım topraklarında kullanım ömrü artacak. Bu sistem ile ülkemizde oldukça yaygın olan yanlış gübre kullanımından kaynaklı kirlilik önlenmiş olacak ve böylece de bilinçli gübre tüketimi gerçekleşecektir.

-Bu sistem ile gübre fiyatları normal seviyelerde olacak. Hem üretici hem tüketici dengeli piyasa ile buluşacaktır. Alternatif gübre fiyatlarındaki gereksiz artışlar duracak ve piyasa normalleşecektir.

Bir önceki yazımız olan Ekspertiz Raporu Nedir ? başlıklı makalemizde ekspertiz raporu, Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır? ve Ekspertiz Raporunu Kim Hazırlar? ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir