İŞYERİ DÜKKAN EKSPERTİZ DEĞERİ

Teminat ve ipotek ilişkisine dair en önemli unsurlardan biri olan gayrimenkuller, işyeri dükkan ekspertiz değeri saptaması sonucunda banka ya da çeşitli kurumlara sunulmaktadır. Ekspertiz raporu hazırlanma sürecindeki birçok faktörün işyeri ya da dükkanınızın fiyat değerini belirleyecek faktörlerden oluştuğunun altını çizmeliyiz. Binanın konumu, bulunduğu muhit, benzer fiziki yapılar ve fiyat piyasası benzeri araştırma seçenekleri mevcuttur. Ekspertiz uzmanı tarafından hazırlanan bu raporun kusursuz olması gerekmektedir. Aksi durumlarda gayrimenkul sahiplerinin işyeri ya da dükkanları değerinden düşük fiyatlarla da satılabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için alanında uzman gayrimenkul şirketleri ve deneyimli eksperlere danışılmalıdır.

İşyeri Dükkan Ekspertiz Değeri Nasıl Hesaplanmaktadır?
Kredi kuruluşları ya da tüketici odaklı müşterilerin tercih ettiği eksperlerin, gayrimenkullerini inceleme altına aldığı da bilinmektedir. İşyeri ekspertiz değeri hesaplama işlemlerinde gayrimenkullerin metrekare, konum, bulunduğu çevre, inşaat maliyeti gibi bir çok husus göz önünde bulundurulmaktadır. Raporun hazırlanması ve sunulması sonrasında ortaya çıkacak değer karşılığında bankaların müşterilerine kredi vermesi mümkün olmaktadır. Her gayrimenkul, işyeri ve dükkanın pazar fiyatları belirlendikten sonra ekspertiz değerleri hesaplanmaktadır.

İşyeri Dükkan Ekspertiz Değeri Ve Geçerlilik Süreleri
Gayrimenkullerinizin ekspertiz raporlarında geçerlilik süresi (herhangi bir kanun olmamakla birlikte) 6 ay ile 1 yıl arasındadır. Eksik ya da hatalı olduğu kabul edilen ekspertiz raporlarına dava açıldığını da aklınızda bulundurmalısınız.

İşyeri Dükkan Ekspertiz Raporu İçin Neler Gerekir?
Gayrimenkullerin açık adresi ya da kimliğinin yanı sıra kime ait olduğu, türü, kaç yaşında olduğu, ulaşım özellikleri, fiziki durumu, altyapı ve bina sahibinin itibarı, belediye ve tapu sorgulaması sonucu pozitif imar durumu gibi birçok etken dükkan ekspertiz değeri belirlenmesinde rol oynamaktadır. Bu seçeneklerden herhangi birinin uyumsuz ya da eksik olması da raporun kabul edilmemesine yol açacaktır. Eksiksiz bir şekilde hazırladığınız işyeri ekspertiz değeri belirlenimi sonrasında ise raporunuz kontrol edilecek ve gerekli kurum ve bankalardan kredi çekilebilecektir. Ekspertiz raporunuzun herhangi bir hata payı içermemesi oldukça önemlidir. Bu noktada işinde uzman ve deneyim sahip ekspertizlerle anlaşmalı ve raporunuzu en uygun şekilde hazırlamalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Değerleme Raporu başlıklı makalemizde gayrimenkul değerleme raporu istanbul firmaları, konut değerleme raporu istanbul ve konut ekspertiz raporu izmir ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir