Konut Eksperi

Konut Eksperi, gayrimenkulün projesinin ya da bir gayrimenkule dayanan bütün hak ve faydaların değerlendirilmesini sağlayan kişidir. Gayrimenkul değerlendirme şirketleri tarafından istihdam edilmekte olup, SPK tarafından gerekli eğitimi aldıklarına dair lisansları bulunmak zorundadır.  Eğer bir yatırım gerçekleştirmek istiyorsanız sizler de mutlaka bu kişilerden profesyonel destek almalısınız. Buradan aldığınız destek, gözünüzden kaçan detayların sizlere ilerde maddi birere zarar olarak geri dönmesinin önüne geçecektir.

Bu kişiler satın almak istediğiniz konutları en ince ayrıntısına kadar irdelemekte ve bu doğrultuda profesyonel bir şekilde raporlamaktadır. Satmak istediğiniz konutun ya da satın almak istediğiniz konutun piyasa değerini öğrenmekten tutun da bu konutun üzerine kredi çekebilme yetisine kadar bu kişilerden çıkan raporlar büyük önem arz etmektedir. Raporlarını objektif bir yapıyla hazırlamaktadırlar. Tıpkı 2.el araba alırken ekspertiz işlemine tabii tuttuğunuz gibi gayrimenkul alımı yaparken de aynı şekilde ekspertiz hizmeti satın almalısınız ki satış sırasında zarar etmenin önüne geçebilesiniz.

Ev Eksperi

Ev Ekspertiz Raporu İçin Tıklayın

Konut Değerlendirme Hazırlama Süreci Nasıldır?

Bir konut değerlendirme raporunun oluşabilmesi için öncelikle konutla ilgili bir kurumun ya da şahsın yazılı isteği bulunmak zorundadır. Yazılı istek ve gereken onayların hemen ardından gayrimenkul değerlendirme firması belediyeye ve tapu ve kadastro müdürlüğüne bu konuda yetkin personellerini göndermektedir. Burada personeller kurumlardan raporda bulunması gereken verileri temin etmektedirler. Buralardan alınan bilgiler ilgili yere verilmek adına belirli bir şablona göre raporlanmaktadır. Bu sırada konut eksperi de fiziksel bir inceleme gerçekleştirmek adına ilgili gayrimenkule doğru yola çıkmaktadır. Buraya ulaştığında ise gerek evin içi, gerekse dışı hatta mahallesine kadar incelemelerde bulunmaktadır.

Ev-Konut Değerleme

Evin değerini öldüren ya da yükselten nicelikleri bulmak ve onları da değerlendirmeye eklemek için her türlü detaya hakim olma hedefi gütmektedir. Burada evin cephesi, binanın önünün açık olmaması, manzarası, dairenin apartmanın hangi katında olduğu, yakınlarda durak ya da market olup olmaması gibi pek çok detayı incelemektedir. Bu detaylar evin değerini ciddi ölçüde yükseltebilmekte veya düşürebilmektedir. Bunların her birinin ayrı ayrı not alınmasının yanı sıra çevredeki diğer evlerin de fiyatlarını incelemektedir. Burada bahsi geçen konuta benzer özellikler taşıyan evler ne kadara satılmaktadır, bahsi geçen konutla arasında ne tarz farklar bulunmaktadır gibi pek çok niceliğe sahip olmak istemektedir.Konut Eksperi Bu noktada en çok kullanılan teknik elbette ki emsal değerlendirme tekniği olmaktadır. Zira emsal değerlendirme tekniği konutlarda bir değer oluşturabilmek adına piyasaya en uygun fiyatı belirten yöntemdir.

Emsal Değerlendirme Tekniği Nedir?

Konut eksperi tarafınca son zamanlarda en çok kullanılan yöntem pek çok incelemede görüldüğü üzere emsal değerlendirme tekniğidir. Emsal değerlendirme tekniği sayesinde bina, apartman, ev, daire, dükkan ya da tarla fark etmeksizin o gayrimenkulün benzerlerine ulaşılmaktadır ve aradaki farkları da hesaba katarak maddi bir değer oluşturulmaktadır. Burada oluşturulan değer ile emsal arasında genelde çok bir fark olmamaktadır zira piyasanın kuralları belirlidir.  Piyasada satın almak ya da satmak istediğiniz gayrimenkule en çok benzeyen yapılar seçilmektedir ve onların fiyat ortalamaları, size göre artı ve eksileri,  bulunduğu konum incelenerek size de bu bilgiler ışında bir rapor hazırlamaktadırlar. Dükkan Eksperi

Gayrimenkul alımlarınız sırasında  yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ötürü konut eksperinin size sunduğu raporu önemsemelisiniz.  Konut eksperleri pek çok kişinin aksine objektif değerlendirmeler yapmaktadır ve size gayrimenkulün gerçek ederini belirtmektedir. Eğer bir ekspertiz hizmeti arıyorsanız alanında uzman ekibimizle size hizmet etmekten onur duyarız. Detaylı bir iletişim ve fiyat teklifi için bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Değer Görüş Raporu başlıklı makalemizde değer görüş rapor, değer görüş raporu ve ev değerleme ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.