konut ekspertiz raporlama

Büyük yatırımlar yaparken ufak meblağları gözden çıkarmak sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Eksper, raporu bankaya gönderdikten sonra banka bir değerlendirme komisyonu oluşturmaktadır. Eksper uygun görmüşse size evin değerinin yüzde 75 civarı bir değerini kredi olarak teklif etmektedir.  Herhangi bir gayrimenkulün fiyatı, gayrimenkulün sahibine ilerleyen yıllarda kazandıracağı miktarın günümüzdeki piyasa değeri doğrultusunda hesaplanmasıyla belirlenmektedir.

Konutun kira bedelini ise burada sahibine kazandırdığı para, kar olarak almak zorundayız. Değerinden fazla ödeme yapmanız durumunda satış sırasında ya o ev elinizde kalacaktır ya da düşük bir fiyattan satarak zarar etme durumunda kalacaksınızdır.Herhangi bir şekilde evinizi satmayı ya dayeni bir ev almayı düşünüyorsanız mutlaka ekspertiz raporuna sahip olmalısınız. Bunun için de hukuki bir belge olarak görülebilen ev ekspertiz raporuna ihtiyaç duyacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken asıl konu ise Bu noktada baktığınız zaman kira bedeli ne kadar yüksek ise o evin değeri de o kadar yükselecektir. Mortgage yasası gereği bu değeri ya da yapılan analizleri sizin görmeniz yasaktır. Bu eksperin sağlıklı bir biçimde işini yapabilmesine engel oluşturmaktadır.Bunun yanı sıra boşanma davalarında da durum çok farklı değildir. Mal paylaşımı sırasında eğer tek bir kişi malların sahibi olmak istiyorsa, değerin yarısını karşı tarafa ödemek durumundadır.

EVİN DEĞERİ;

Bir villa ya da ev almak istiyorsanız öncelikle o evin değerini bilmeniz gerekmektedir aksi halde ödediğiniz para boşa gidebilir. Eğer evin değeri sizden çıkar maddi yükten daha az ise aradaki farkı boşuna harcamış olacaksınız. Bu ipotek için de ev eksperi raporuna ihtiyacı bulunmaktadır. Evler kendini amorti ettiği takdirde hem satılabilmektedir hem de tükenen bir ürün olmadığından ötürü sürekli olarak elinizde bulunacaktır.

Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına profesyonel bir eksper danışmanlığı almanız şart olarak görülmektedir. Kiranızda artış olacaksa paranızı bankaya koyduğunuzda artış gerçekleşeceğinde ev almak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar  bazı bilgileri istemektedir. Bu bilgiler ışığında bağımsız bir şekilde çalışan gayrimenkul değerlendirme firmalarından birisiyle anlaşmakta ve almak istediğiniz eve ev ekspertizi uzmanı göndermektedir. Yine de ülkemizde ev alıp kiraya vermek son derece risksiz bir yatırım olarak görülmektedir. Unutulmamalıdır ki bu sayede alırken ya da satarken zarar etmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.

OTEL EKSPERTİZ RAPORU BAŞLIKLI KONUMUZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu değeri normal alıcılar bazen net olarak belirleyememektedir zira ekonomideki dalgalanmalar kabul etmeniz durumunda gerekli sözleşmeler yapılmakta ve kredi hazırlanmaktadır.

EV EKSPERTİZİ;

Ev ekspertizi işlemlerini aslına bakarsanız sadece bankalar değil pek çok kurum, kuruluş ya da şahıs isteyebilmektedir. Bunun yanı sıra belediye ve tapu müdürlüğünden de eve dair bazı belgeleri istemektedir. Bu raporları bankanın istediği şablonla eşleştirerek sizlere kredi alabilmeniz için bir değer çıkarmaktadır. Burada iki farklı fiyat hesaplaması yöntemi bulunmaktadır. Bu konu bize şunu göstermektedir. Alacağınız evi yatırım olarak gördüğünüz takdirde, evi aldıktan yaklaşık 18 sene sonra –burada evin sürekli kirada olduğunu düşünüyoruz- amorti edebilmektedir. uzman kişilerden profesyonel destek almak şart olarak görülmektedir.

YABANCIYA SATIŞ;

Yabancılara yapılan konut satışları için kullanılacak olan bu sistemde. piyasanın değişkenliğine büyük etki sağlayan yabancı menşeli kişilere. konut satışı yüzünden inşaat sektöründe fiyatların anlamsız yükselişi ile doğrudan alakalı olarak görülmektedir. Çok yüksek değerli evlerde buradaki çarpanlar oldukça yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Burada en iyi seçenek kira değer ekspertizi gibi bilirkişi desteği zira bu evlerdeki asıl konu, konutun kendisinin sürekli değerleniyor olmasıdır. Burada eksper; evin içini, binanın içini, binanın dışı ve binanın bulunduğu semti detaylıca inceleyerek bir rapor oluşturmaktadır.

Kira bedeline göre evin el değiştirme değerinin belirlenmesi en basit yöntem olsa da en gerçekçi yöntemlerden birisidir. Bunun önüne geçebilmek için örnek vermek gerekiyorsa bir cep  telefonu firması bayilerine teminat doğrultusunda dağıtım gerçekleştiriyorsa mutlaka ipotek almalıdır. Bilirkişi Raporlarınız için lütfen biziimle iletişime geçin.Detaylı bir konut ekspertizi hizmeti için sizler de bize ulaşabilir, fiyat alabilirsiniz.

Bu nedenden ötürü ev alırken ya da herhangi bir gayrimenkul alırken her zaman değeri ön planda tutmakta fayda bulunmaktadır. Konut eksperlerimiz sizinle yakından ilgilenerek size en doğru fiyatı belirteceklerdir ve bu da maddi zarar gibi bir durumla karşı karşıya kalmanızı önleyecektir. Özellikle alım yaparken bazı özelliklere kanarak, bir evi olması gerekenden çok daha yüksek bir fiyata almak gibi bir hataya düşmezsiniz.

Yabancıya Satış ; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 19 Şubat 2019 tarihinde bir genelge yayımlayarak 2019/1 numaralı kanunuyla konut satışı için eksper raporunu zorunlu kılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca açıklanan 100 günlük eylem planı çerçevesinde. pilot ilden başlayarak 3 yıl içinde bütün ülke genelinde yaygın olarak kullanılması planlanan eksper raporu zorunluluğu bulunmakta. Sadece fiyat bazında değil aynı zamanda teknik incelemeleri de içinde barındırdığından enflasyonu işin içine kattığımız Türkiye genelinde genelde evlerin bedelleri. bir kiranın 214 ile çarpılması sonucunda bulunurken bu çarpım İstanbul için 212 olarak görülmektedir.

Yani bir aylık kirayı 212 değil de 300 ile çarpabilmektesiniz. Bu şekilde olan evler kendilerini 30 ile 40 yıl arasında ancak amorti etmektedir. Ev ekspertizi ya da konut değerlendirme işlemi olarak da bilinen bu işlem, bir konutun piyasadaki el değiştirme. fiyatının en somut bilgiler ışığımda belirlenmesine verilen isimdir.

Bu katkıyı da şu şekilde açıklayabiliriz; 1 milyon Türk Lirası değerindeki bir eve 1 milyon iki yüz elli bin Türk Lirası ödediğiniz takdirde 250 bin Türk Lirası zarara girdiniz demektir. Bu miktarın çok daha azını ekspertiz hizmeti için harcadığınız Ev eksperi raporunda yazan nihai değer doğrultusunda belirli bir hisseye ya da işletmenin tamamına ipotek koyabilmektedir. Almak istediğiniz ev artık belli ise fakat evin fiyatı size biraz yüksek gibi geliyorsa, gerçek değerinin o olup olmadığı mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Aynı konu miras bölümü için de geçerlidir. Ev eksperinin verdiği fiyat doğrultusunda tek bir kişi bütün malları diğer kişilere ödemesi gereken ücretleri ödemesi koşuluyla üzerine alabilme şansı vardır. Kiradan ziyade burada da bir kar durumu söz konusu olduğundan ötürü sadece hesaplamaları kira üzerinden değil, arazi üzerinden de yapmak durumundasınız. Önümüzdeki senelerdeki kira bedeli de az çok belirli değerler doğrultusunda belirlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan konut gayrimenkul ev değerleme başlıklı makalemizde emlak değerleme raporu, emlak ekspertiz ve işyeri ekspertiz ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir