Konut Ekspertiz Raporu

Konut Ekspertizi özellikle kredi kullanma aşamasında kullanıcılara zorunlu tutulan bir işlemdir.  Konut kredisi başvurusu yaptığınız takdirde kredi kullanımı ve size verilecek kredi tutarını bu rapor belirlemektedir.  Bu rapor sayesinde satın almak istediğiniz evin yaklaşık olarak yüzde 75 gibi bir tutarını kredi olarak kullanabilmektesiniz. Konut Ekspertiz Raporu  Örneğin 500 bin Türk Lirası tutarındaki bir evin 375 bin Türk Lirası banka tarafından size kredi olarak ödenmekte, yüzde 25 olan 125 bin Türk Liralık ödemeyi de siz kendi birikiminizle gerçekleştirmektesiniz.

Konut Ekspertiz Raporu Nasıl Edinilir?

Ekspertiz raporu, almak istediğin mülkün yasak olarak gerçek değerini belirten bir rapordur.  Ekspertiz hizmeti sağlayan şirketler bu değerin belirlenmesi sırasında pek çok aktörü göz önünde bulundurmaktadır. Bu değeri belirlemek adına inşaat durumu ( evin ne kadarlık bir kısmının tamamlandığı),  evin metrekaresi ve kaç yaşında olduğu, şerefiye payı ve gayrimenkulün yapım sırasındaki maliyeti gibi pek çok aktörü aktif olarak incelemektedir. Bütün bu kriterleri belirli bir hesaplamayla işin içine katan uzman kişi en sonunda sizlere evin gerçek bedelini yazılı olarak sunmaktadır.  Bu bedel mülkün satış fiyatını ya da rayiç bedelini yansıtmak zorunda değildir. Bu bedel emlak piyasası üzerindeki kriterler doğrultusunda oluşturulan bir bedeldir.  Bu bilgileri topladıktan sonra tapu dairesine iştirak edilmektedir. Burada evin üzerine herhangi bir şerh, ipotek, irtifak hakkı olduğu ya da olmadığı ve bu durumda kredi verilmesinin ne kadara mümkün olduğu gibi konular üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Eğer kredi vermek için bir sorun görünmüyorsa buradan belediyeye geçiş yapılmaktadır. Belediyede ise evin projesi, ruhsatı ve eğer varsa eve dair tutanakların elde edilmesi için çalışmalar yürütülmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yabancı Satış Başlıklı Konumuz İlginizi Çekebilir

 

Konut Ekspertiz Raporu ile Konut Kredisi Kullanmak

Mortgage yasası, konut ekspertiz raporunun bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini öngörmektedir. Bankalar ise bu yasa gereğince bağımsız kuruluşlardan konut değerlendirme hizmeti satın almaktadır. Bu alım sizlere geri ödemede konut kredisi ekspertiz ücreti şeklinde yansımaktadır.  Buradan anlaşılan o ki;  almak istediğiniz evin değerini biçmek için gelen eksper aslında bir banka görevlisi değil, bağımsız kuruluş tarafından yönlendirilen bir kişi olmaktadır. Görevlendirilen eksper SPK tarafından lisans almış bir konut değerlendirme uzmanı ya da gayrimenkul değerlendirme uzmanı olmak zorundadır. Aksi halde evinizin değerini tam olarak belirleyememesi gibi bir durum söz konusu olabilir bu da sizlere temin edilecek kredi tutarının beklenenden az olmasına sebebiyet verebilmektedir.

Eksper tarafından oluşturulan rapor bankaya gönderilmektedir fakat her bankanın istekleri ve kredi sunmak için kriterleri farklıdır. Bu kişi bankaya düzenli olarak eksper hizmeti sağladığı için bankanın istediği formatı bilmektedir ve analizlerini bu doğrultuda gerçekleştirmektedir. Banka, kendisine gelen raporu detaylı bir biçimde incelemektedir ve inceleme olumlu sonuçlandığı takdirde kullanıcıya verilmesi planlanan kredi tutarı iletilmektedir. Kredi kullanmak isteyen kişi, bankadan ipotek adına gerekli belgeleri temin etmekte ve tapu işlemlerini başlatmaktadır. Bu raporu kredi başvurusu gerçekleştiren kişinin görmesi kesinlikle yasaktır. Her ne kadar bu işlemin ücretini siz alıyor olsanız da, bu yasak sayesinde eksperin daha rahat çalışabilmesi ve kredi sürecini sağlıklı bir şekilde ilerletebilmesi adına mutlaka gerekli görülen bir işlemdir.

Bu noktada sizler ayrı olarak bir eksper tutabilir ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede evinizde yapmanız gereken ufak değişiklikleri gerçekleştirerek çok daha yüksek kredi tutarı sağlayabilir, evinizin değerini yükseltebilmek adına yapılması gereken çalışmaları yapabilirsiniz.  Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gayrimenkul Değerleme Raporu başlıklı makalemizde gayrimenkul değer, gayrimenkul değerleme ve gayrimenkul ekspertiz ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir