konut gayrimenkul ev değerleme

Konut gayrimenkul ev değerleme ile alacağınız evi yatırım olarak gördüğünüz takdirde, evi aldıktan yaklaşık 18 sene sonra kendisini ancak amorti edebilmektedir. Kira bedeline göre evin el değiştirme değerinin belirlenmesi en basit yöntem olsa da en gerçekçi yöntemlerden birisidir. Zira bu evlerdeki asıl konu, konutun kendisinin sürekli değerleniyor

OTEL EKSPERTİZ RAPORU BAŞLIKLI KONUMUZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yani bir aylık kirayı 212 değil de 300 ile çarpabilmektesiniz. Önümüzdeki senelerdeki kira bedeli de az çok belirli değerler doğrultusunda belirlenmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kiranızda bir artış olacak olsa da paranızı bankaya koyduğunuzda ada aynı artış gerçekleşeceğinden ötürü bu önemli bir faktör. Mortgage yasası gereği bu değeri ya da yapılan analizleri sizin görmeniz yasaktır. Bu eksperin sağlıklı bir biçimde işini yapabilmesine engel oluşturmaktadır.

Konut eksperlerimiz sizinle yakından ilgilenerek size en doğru fiyatı belirteceklerdir. Bu da maddi zarar gibi bir durumla karşı karşıya kalmanızı önleyecektir. Almak istediğiniz ev artık belli ise fakat evin fiyatı size biraz yüksek gibi geliyorsa, gerçek değerinin o olup olmadığı mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Çok yüksek değerli evlerde buradaki çarpanlar oldukça yüksek seviyelere çıkabilmektedir.  Herhangi bir gayrimenkulün fiyatı, gayrimenkulün sahibine ilerleyen yıllarda kazandıracağı miktarın günümüzdeki piyasa değeri doğrultusunda hesaplanmasıyla belirlenmektedir.

Konutun kira bedelini ise burada sahibine kazandırdığı para, kar olarak almak zorundayız. Bu noktada baktığınız zaman kira bedeli ne kadar yüksek ise o evin değeri de o kadar yükselecektir. Bu değeri normal alıcılar bazen net olarak belirleyememektedi. Bu sayede alırken ya da satarken zarar etmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Bu katkıyı da şu şekilde açıklayabiliriz. 1 milyon Türk Lirası değerindeki bir eve 1 milyon iki yüz elli bin Türk Lirası ödediğiniz takdirde 250 bin Türk Lirası zarara girdiniz demektir. Bu miktarın çok daha azını ekspertiz hizmeti için harcadığınız zaman bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayacaksınız. Profesyonel bir eksper danışmanlığı almanız şart olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra boşanma davalarında da durum çok farklı değildir.

Mal paylaşımı sırasında eğer tek bir kişi malların sahibi olmak istiyorsa, değerin yarısını karşı tarafa ödemek durumundadır. Yine de ülkemizde ev alıp kiraya vermek son derece risksiz bir yatırım olarak görülmektedir. Unutulmamalıdır ki ev almak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar eve dair bazı bilgileri istemektedir. Bu bilgiler ışığında bağımsız bir şekilde çalışan gayrimenkul değerlendirme firmalarından birisiyle anlaşmakta ve almak istediğiniz eve ev ekspertizi uzmanı göndermektedir. Enflasyonu işin içine kattığımız Bilirkişi Raporlarınız için lütfen biziimle iletişime geçin. Sadece fiyat bazında değil aynı zamanda teknik incelemeleri de içinde barındırdığından fiyatları bazen şişirmekte ya da aniden dibe çöktürebilmektedir.  Bu nedenden ötürü ev alırken ya da herhangi bir gayrimenkul alırken her zaman değeri ön planda tutmakta fayda bulunmaktadır. Burada eksper; evin içini, binanın içini, binanın dışı ve binanın bulunduğu semti detaylıca inceleyerek bir rapor oluşturmaktadır

Bir villa ya da ev almak istiyorsanız öncelikle o evin değerini bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde ödediğiniz para boşa gidebilir çünkü eğer evin değeri sizden çıkar maddi yükten daha az ise aradaki farkı boşuna harcamış olacaksınız. Büyük yatırımlar yaparken ufak meblağları gözden çıkarmak sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Burada iki farklı fiyat hesaplaması yöntemi bulunmaktadır. Burada en iyi seçenek kira değer ekspertizi gibi bilirkişi desteği aynı konu miras bölümü için de geçerlidir. Yine ev eksperinin verdiği fiyat doğrultusunda tek bir kişi bütün malları diğer kişilere ödemesi gereken ücretleri ödemesi koşuluyla üzerine alabilme şansına sahip olmaktadır.

Özellikle alım yaparken bazı özelliklere kanarak, bir evi olması gerekenden çok daha yüksek bir fiyata almak gibi bir hataya düşmezsiniz. Değerinden fazla ödeme yapmanız durumunda satış sırasında ya o ev elinizde kalacaktır ya da düşük bir fiyattan satarak zarar etme durumunda kalacaksınızdır. evler kendini amorti ettiği takdirde hem satılabilmektedir hem de tükenen bir ürün olmadığından ötürü sürekli olarak elinizde bulunacaktır Kabul etmeniz durumunda gerekli sözleşmeler yapılmakta ve kredi hazırlanmaktadır.

Ev ekspertizi işlemlerini aslına bakarsanız sadece bankalar değil pek çok kurum, kuruluş ya da şahıs isteyebilmektedir.Herhangi bir şekilde evinizi satmayı ya dayeni bir ev almayı düşünüyorsanız mutlaka ekspertiz raporuna sahip olmalısınız.

Yabancıya Satış ; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 19 Şubat 2019 tarihinde bir genelge yayımlayarak 2019/1 numaralı kanunuyla konut satışı için eksper raporunu zorunlu kılmıştır. Detaylı bir konut ekspertizi hizmeti için sizler de bize ulaşabilir, fiyat alabilirsiniz.

takdirde bu zarara girmemektesiniz.Bu ipotek için de ev eksperi raporuna ihtiyacı bulunmaktadır.Ev eksperi raporunda yazan nihai değer doğrultusunda belirli bir hisseye ya da işletmenin tamamına ipotek koyabilmektedir. Bu şekilde olan evler kendilerini 30 ile 40 yıl arasında ancak amorti etmektedir. Yabancılara yapılan konut satışları için kullanılacak olan bu sistemde piyasanın değişkenliğine büyük etki sağlayan yabancı menşeli kişilere konut satışı yüzünden inşaat sektöründe fiyatların anlamsız yükselişi ile doğrudan alakalı olarak görülmektedir.ötürü konutla ilgili pek çok detaya vakıf olabilmenize olanak sağlamaktadır.

Örnek vermek gerekiyorsa bir cep  telefonu firması bayilerine teminat doğrultusunda dağıtım gerçekleştiriyorsa mutlaka ipotek almalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca açıklanan 100 günlük eylem planı çerçevesinde pilot ilden başlayarak 3 yıl içinde bütün ülke genelinde. Yaygın olarak kullanılması planlanan eksper raporu zorunluluğu bulunmakta. Ev ekspertizi ya da konut değerlendirme işlemi olarak da bilinen bu işlem, konutun piyasadaki el değiştirme fiyatının en somut bilgiler ışığında belirlenmesine verilen isimdir. Uzman kişilerden profesyonel destek almak şart olarak görülmektedir.Bunun için de hukuki bir belge olarak görülebilen ev ekspertizi raporuna ihtiyaç duyacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken asıl konu ise bunun yanı sıra belediye ve tapu müdürlüğünden de eve dair bazı belgeleri istemektedir. Bu raporları bankanın istediği şablonla eşleştirerek sizlere kredi alabilmeniz için bir değer çıkarmaktadır.Bunu sağlayan firmalarla iletişim kurmak olacaktır. Türkiye genelinde genelde evlerin bedelleri bir kiranın 214 ile çarpılması sonucunda bulunurken bu çarpım İstanbul için 212 olarak görülmektedir.Kiradan ziyade burada da bir kar durumu söz konusu olduğundan ötürü sadece hesaplamaları kira üzerinden değil, arazi üzerinden de yapmak durumundasınız.Eksper, raporu bankaya gönderdikten sonra banka bir değerlendirme komisyonu oluşturmaktadır. Eğer eksper uygun görmüşse size evin değerinin yüzde 75 civarı bir değerini kredi olarak teklif etmektedir.

Bir önceki yazımız olan beşiktaş ev değerleme başlıklı makalemizde ev değerleme, ev ekspertizi ve gayrimenkul değerleme ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.