MEKAN GAYRİMENKUL DEĞERLEME

Mekan Gayrimenkul Değerleme

Gayrimenkul danışmanlık hizmetleri arasında mekan gayrimenkul değerleme sürecinin farklı birçok yaklaşımla gerçekleştiğinin söylemeliyiz. Özellikle, gayrimenkule dair pazar değeri tespitlerinin yanı sıra gelir kapitalizasyonların da açıklamalı, kısıtlı ve özet rapor yaklaşımları bulunmaktadır. Tüketicinin mekan gayrimenkul değerleme işlemleri için alanında uzman emlak danışmanlarından destek almasını öneriyor ve mekan yer değerleme işlemlerinin detaylarını aktarıyoruz.

Mekan Gayrimenkul Değerleme İşlemlerinde Pazar Tespitleri

Bu süreç içerisinde gelir kapitalizasyonu, maliyet, gelir, geliştirme ve emsal karşılaştırma yöntemleri tercih edilmektedir. Özellikle maliyet yaklaşımlarında mülk değerinin takdir edilmesinde garantiye alınmış maliyetlerin arsa değerinde artışa yol açtığının altını çizmemiz gerekiyor. Gelir kapitalizasyonu benzeri durumlara gelindiğinde ise; işletme dönemine ait işletme giderleri, tahsilat kayıpları, mülkün getirisi olan gelir ve boş kalınan süreçler analiz edilmektedir. Emsal karşılaştırma da öze çarpan ise gayrimenkul değerlerini bulmak adına pazar bilgilerine başvurulması gösterilebilir. Mekan gayrimenkul değerleme ve geliştirme yaklaşımlarında potansiyel geliştirme tahminlerine dayalı mevcut imar durumu söz konusudur.

Mekan Gayrimenkul Değerleme İşlemleri Ve Raporlar

*Özet raporlar; Ortaya çıkan değerle alakalı kesin sonucun oluşumunda kullanılan analizler, veriler ve sonuçlara ulaşılma sürecindeki tartışmaların kısa özetidir. Bu ve benzeri raporlarda her gayrimenkulün kendisi ve süreci ile alakalı kesin bilgilere ulaşabilecek bir aktarım söz konusudur.
*Kısıtlı raporlar; Ortaya çıkan değerle alakalı kesin sonucun oluşumunda kullanılan veriler, analizler ve sonuçlar ekspertiz uzmanı tarafından yalnızca belirtilmektedir. Kısıtlı raporların mekan gayrimenkul değerleme firmaları tarafından kısmi ölçüde fayda sağladığı bilinmektedir. Ancak, kaliteli ve güvenilir bir emlak danışmanlığı şirketinin kısıtlı raporlarda belirli eleme ve kesin olmayan verilerden uzaklaşma eğilimi göstermesi beklenmektedir.
*Açıklamalı raporlar; Ortaya çıkan değerle alakalı kesin sonucun oluşumunda yer alan analizler, veriler ve sonuçların genel toplamında geniş ve kavranabilir ölçüde pratik bir açıklamaya dayanmaktadır.
Mekan gayrimenkul değerleme işlemlerinin sağlıklı sonuçlar verebilmesi adına alanında uzman firmalara yönelmeniz oldukça yararlıdır. Gayrimenkullerinizin emlak pazarındaki değeri ve mekanın kullanımına dair avantajlı içeriklerine dair ekspertiz raporları ölçüm ve analizlerine başvurabilir ve değerlendirme sonuçları bağlamında hareket edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İŞYERİ-DÜKKAN EKSPERTİZ DEĞERİ HESAPLAMA başlıklı makalemizde dükkan ekspertizi, emlak işyeri değerleme raporu ve işyeri ekspertiz raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.