OTEL EKSPERTİZ FİRMALARI

Otel alım ve satımlarında, banka kredisi için ipotek tesisi, karlılık incelemesi, teknik ekipman tespitler kiralamalar ve acente sözleşmeleri gibi durumlarda otel ekspertizi kullanılmaktadır. Özellikle tüketicilerin firma ve ekspertiz seçimlerinde titiz olmaları gerekmektedir. Bu noktada standart gayrimenkul değerlemelerinden farklı seçeneklere yönelmelidir. Otelin değerini arttıran faktörleri göz önünde bulundurmalı, (kira getirisi olan dükkanlar, teknik ekipmanlar, personel hizmetleri ve doluluk oranları vs.) arsa ve bina değerlemesini tek bir ölçüt olarak görmemelisiniz.

Otel Ekspertiz Firmaları Ve Çalışma Yöntemleri

Öncelikle, gelir yaklaşımı yöntemine göz atmanız oldukça yararlı olacaktır. Otelinizin gayrimenkul değeri ile gelir yaratma sınırı arasındaki ilişkinin net olarak belirlendiği yöntem olarak bilinmektedir. Otel ekspertiz firmaları raporlarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu seçeneğin en büyük avantajlarından birisi de; nakit akışındaki kazanç oranını günümüze indirgemesi ve otelin değerini belirlemesi sayılabilir. Her otelin değer katsayısı uzun vadedeki gelirlerine bağımlı olmasından dolayı, otel ekspertiz uzmanlarının net nakit akımında tutarlı tahminlerde bulunması gerekmektedir. Faiz giderleri ve gelir amortismanlarının dışında tüm etkinlik harcamalarının çıkarılmasıyla hesaplanan gelir yaklaşımı yöntemi otel ekspertiz firmalarının uzmanlık seviyesine göre bir belirlenimi de ifade etmektedir.

Otel Ekspertiz Firmaları Ve Değerleme Yöntemleri

Otel ekspertiz değerleme yöntemleri arasında satış karşılaştırma, gelir ve maliyet yönetimi yer almaktadır. Satış karşılaştırma yönteminin birbirine benzer iki otel bulunma zorunluluğu dolayısıyla pek tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Ancak, aynı kategori sınıfında bulunan otellerin fiyat aralıklarını göstermesinin yararlı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bir diğer yöntem olan maliyet yöntemi ise özellikle yeni kurulan otellerin değerlendirme aşamalarında son derece kullanışlıdır. Eksik sayılabilecek nitelikleri arasında ise konaklama tesislerinin değerini belirleme noktasındaki çözümsüzlüğü sayılabilir.

Otel Ekspertiz Firmaları Hakkında

Otel işletmesine dair Otel ekspertiz kredi değerlendirmelerinde olumlu sonuçlar almak istiyorsanız, tercih edeceğiniz firmaların profesyonel ve kaliteli hizmet vermesi ön koşul sayılabilir. Özellikle, ekspertiz uzmanlarının izleyeceği yöntemleri araştırmalı ve merak ettiğiniz konularda gerekli yardım ve desteği almaktan kaçınmamalısınız. Raporunuzun pozitif bir döngüde kabul görmesi kredi ortalamanızı belirleyecek en önemli faktörler arasında yerini alacaktır.

Bir önceki yazımız olan MEKAN GAYRİMENKUL DEĞERLEME başlıklı makalemizde işyeri dükkan ofis ekspertizi, mekan değerleme raporu ve mekan ekspertiz raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.