Konut değerleme raporu Konutların temel durumunu ortaya koyan ve piyasada yer alan diğer benzer gayrimenkullere göre değerini sunan raporlar.  gayrimenkul değerleme firmaları tarafından hazırlanmaktadır. Konutların yapısını ve piyasadaki durumunu belirleyen raporda gayrimenkulün kısa ve uzun dönem içindeki değer hareketi de raporda yer alabilir.

Gayrimenkul değerleme firmaları tarafından hazırlanan bu raporu pek çok farklı firma profesyonel bir şekilde hizmet sunmak için çalışır. Firmalar arasında analiz sürecinin farklı olması ve sürecin farklı yöntem ve usullere göre işlemesi değer kazanımı konusunda oldukça farklılık sağlayacaktır. Konut değerleme raporu günümüzde pek çok farklı konut ve gayrimenkulde uygulanmakta değer hareketleri bu raporlarda gözlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan İzmir Gayrimenkul Ekspertiz Raporu başlıklı makalemizde emlak değerleme raporu izmir, gayrimenkul değerleme şirketleri izmir ve izmir konut ekspertiz şirketleri ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.