Tapu Satış Ekspertizi

Tapu ekspertizi, bir kuruluşun ya da bir kişinin herhangi bir evin,arsanın ya da herhangi bir gayrimenkulün piyasalar üzerindeki değerini tespit edebilmek amacıyla bu konuda eğitim almış ve lisans sahibi kişiler tarafından tüm detayları göz önünde bulundurarak yapılan işleme denmektedir.   Tapu ekspertizi; konutun imar durumu, konutun tapu kayıtlatı, konutun bulunduğu bölgenin detaylı analizi, lokasyonu, çevresindeki konutlardan farkları gibi pek çok etkeni göz önüne alarak konutun el değiştirme fiyatının belirlenmesi için hazırlanmaktadır.


İlginizi Çekebilir

Dükkan Ekspertiz Raporu Başlıklı Konumuz İlginizi Çekebilir

Dükkan Ekspertiz Raporu Başlıklı Konumuz İlginizi Çekebilir

[/av_notification]

Tapu Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır?

Bir tapu ekspertizi raporunu hazırlamak için öncelikle yasal kurumdan istek oluşturulmalıdır. Konutun tapu kaydı ve imar durumu gibi bilgileri edinebilmek amacıyla ise belediyelerde ve tapu kadastro müdürlüklerinde gerekli mercilere müracaat edilmelidir. Bu bölümlerden gerekli belgelerin ve bilgilerin temini sonrasında eksper kişi konutu ziyaret edecektir. Burada en ufak detaya kadar bir inceleme gerçekleştirerek tüm detayları not alacaktır. İnceleme işlemi sadece evin dışında değiş aynı zamanda içinde de gerçekleştirilmektedir. Hatta semtin genel yapısı ile ilgili de bilgi almak, semtin piyasasına yönelik bilgi sahibi olmak isteyecektir. Zira konutun bulunduğu semte daire bazı kriterler de konutun fiyatını direkt olarak etkileyen faktörlerden birisidir. Burada gerekli bilgilerde toplandıktan sonra bütün bilgiler birbiriyle karşılaştırılmaktadır. Tapu Ekspertiz Raporu Bu karşılaştırmadan sonra eksper kişi bütün bilgileri tek bir çatı altında toplamakta ve değerlendirmesi için kurula sunmaktadır.

Tapu Eksperi Raporu Neden Gereklidir?

Tapu ekspertizi genel olarak konutun piyasadaki satış fiyatını belirlemeye yöneliktir ama bazen buradaki eksper hizmeti bilgi edinme, danışmanlık amaçlı olabilmektedir. Piyasalar üzerindeki pek çok değişken konutlardaki fiyatları anlık olarak güçlü bir ivme ile değiştirebilmektedir.  Tapu eksperi sürecinde ise sadece piyasadaki alış satış değerleri kullanılmamaktadır. Bunun yanında pek çok etken de göz önünde bulundurularak sizlerin zarar etme olasılıklarınızı minimalize etmek hedeflenmektedir. Duruma göre bu konuda uzman olan kişiler hangi yöntemin kullanılmasının daha doğru olacağını analiz etmekte ve bu yöntem kullanılmaktadır. Burada konutun yeni yapılıp yapılmadığı, otel ise gelir getirip getirmediği gibi pek çok durum göz önüne alınmaktadır. En uygun yöntem seçildikten sonra bu yöntemle bir değer bulunmaktadır, elde edilen piyasa değeri ve raporlar kurul tarafından kontrole tabi tutulmaktadır.   En son olarak da konut üzerindeki el değiştirme fiyatı kesin olarak belirlenmektedir.

Aldığınız Daire Numarası ile Tapudaki Proje Aynı mı?

Konut alıcıları genelde belediye ve tapu müdürlüklerinin prosedürlerine çok da hakim değildirler. Bu nedenden ötürü de her an aldıkları konut ya da arazi ile ilgili başlarına bir sorun açılabilmektedir. Bu hemen de olabilmekte, yıllar sonra da ortaya çıkabilmektedir. Burada en çok karşılaşılan durumlardan birisi tapu ve belediyelerde resmi kayıtları bulunan gayrimenkul ile yapının bulunduğu yerdeki gayrimenkulün numarasıdır.  Daha iyi bir şekilde açıklamak gerekirse, resmi projede kapıdan girdiğinizde merdivenin sağındaki proje iken, gerçek hayatta solundaki evdir. Bu da yapmak istediğiniz her türlü ev bakımı, yenilemesi, boyası olsun badanası olsun komşunuza bedava yaptığınız anlamına gelmektedir. Daha da kötü durumlar da olabilmektedir zira deniz manzaralı olarak aldığınız ev aslında denizin görmediği tarafta olabilmektedir.  Bu ve bunun gibi pek çok sorunla uğraşmamak adına evinizi almadan önce ekspertiz hizmeti satın alarak kesin ve doğru adımlar atabileceksiniz. Çok daha düşük maliyetlerle büyük maddi kayıpların önüne geçerek kendinizi güvence altına alabilmektesiniz. Profesyonel bir ekspertiz işlemi için bize ulaşabilir ve aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.

 

Erp ve Stok Sistemleri

Bir önceki yazımız olan Tarla Ekspertiz Raporu başlıklı makalemizde tarla değerleme, tarla ekspertiz ve tarla ekspertiz raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.