TARLA ARSA ARAZİ EKSPERTİZ RAPORU

Birçok insanın sıklıkla dile getirdiği tarla arsa arazi ekspertiz raporu nedir? Ve bu süreç nasıl işlemektedir. Öncelikle, bir arsanın değerlendirilme sürecinde en baş faktör olarak imardır diyebiliriz. Arsanın gerçek ve doğru değerini tespit etmek adına bu imarın doğru bir şekilde yorumlanması son derece önemlidir. Bazı durumlarda imarın durumunu belirli olmasının yanı sıra çeşitli sorunlar çıkabilmektedir. Halı saha, özel okul alanları ve tevhid zorunlulukları gibi birçok unsurun arsa sahiplerini mutlu etmedikleri açıktır.

Tarla Arsa Arazi Ekspertiz Raporu Ve İmar Alanları

İmar alanında bu ve benzeri durumların arsa değerlendirmelerinde çeşitli zorluklar çıkarması ise kaçınılmazdır. Üzerinde herhangi bir yapı bulunmayan arsaların da diğer zorluklar arasında yer aldığını eklemeliyiz. Ancak, alternatif yolların olması ve çeşitli meslek gruplarının gelir yöntemleri ile değer tespitlerine yönelmesinin avantaj sağladığının altını çizmeliyiz. Bilindiği üzere emsal karşılaştırma yöntemleri, arsa değerlendirmesinde en fazla kullanılmakta olan yöntemdir. İsminden de anlaşıldığı gibi farklı birçok emsalin yer alması sonucunda yapılan bu karşılaştırmaların, yerleşik arsa stoklarının bulunmadığı yerlerde uygulanmadığı da bilinmektedir.

Tarla Arsa Arazi Ekspertiz Raporu Ve Değerleme İşlemleri

Konut değerlemelerinde sıklıkla karşımıza çıkan proje incelemeleri, arsa değerlemeleri için geçerli değildir. Arsa ekspertiz raporu aşamasında titiz bir araştırma örneği olarak bakanlık ve belediye gibi yapılaşma kısıtlamaları ve koşullarını takip etmek gerekmektedir. Değerlemesi tamamlanmış arazi üzerinde oluşturulması planlanan projelerin, geliştirme safhasından sonra ortaya çıktığını söylemeliyiz.
Hangi alan kapsamında konut ya da ticari yapıların yapım izni o bölümlerin tahmin sonucuyla doğru orantılıdır. Piyasa araştırmalarına göz gezdirilir ve yapılacak alanlar için çeşitli emsaller toplanmaktadır. Lokasyonlarına ve cephelerine göre titiz bir şekilde yansıtılacak olan bu emsaller bağımsız her bölümün şekilleriyle bütünleşmektedir. Son olarak da parsel üzerinde yapılması kararlaştırılan yapının bitmesiyle birlikte bir değer tespiti saptaması yapılacaktır. Girişimci karları ve maliyetlerin hesaptan ayrıştırılması ve mevcut piyasadaki arsa değerleri ile net bir değer tespitinin sağlanması kararlaştırılır. Son olarak, Tarla ekspertiz raporu ile sonuçlanmış bu değerlendirmeler sonucunda verimli bir kullanım hesaplaması yapılır.

Bir önceki yazımız olan EV EKSPERTİZ RAPORU başlıklı makalemizde emlak değerleme raporu, emlak ev ekspertiz ve ev ekspertiz raporu ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.