Tarla Ekspertiz Raporu ile Bir arsa ya da arazinin piyasadaki değişim fiyatını belirleyen yegane unsur o arsanın imara dahil olup olmadığıdır. İmara dahil olanlar arsa olarak geçerken henüz imara dahil edilmemiş olanlar arazi ya da tarla olarak geçmektedir.  Burada fiyat farkını da belirleyen yegane unsur yapının nasıl belirlendiğidir.

tarla ekspertiz raporu

Tarla (İmarsız Arazi) Ekspertizi Nedir?

İmar planına henüz dahil edilmemiz araziler halk arasında tarla olarak adlandırılmaktadır. Arsalardan farklı olarak bazı kriterleri yerine getirmesi ise tarımsal amaçlı yapılar dışında genel olarak yapılaşma izni bulunmayan ve sadece tarım işlemleri için kullanılabilen arazilere denmektedir. Tüm araziler tarım için uygun olmayabilmektedir. Bazı arazilerde fiziksel ve topografik özellikler tarım için kullanımı engelleyebilmekte ya da kısıtlayabilmektedir. Tarla ekspertiz raporu işlemleri sırasında söz konusu arazinin mevcut fiziki ve topografik durumu ile kadastro paftasına tecilli olan konumunun, geometrik şeklinin ve büyüklüğünün kadastro tarafından belirlenen paftaya uyumlu olup olmadığı denetlenmektedir.

Kadasrral yola cephesi var mı? Varsa ne kadar büyüklükte gibi konuları da ele almasının yanı sıra tarımsal üretime ne kadar uyumlu olduğu, ne kadar verim alınabileceği, ulaşım imkânlarının ve su kaynaklarının yeterli olup olmadığını da analiz edebilmektedir.  Eğer söz konusu arazi hisseliyse burada paya düşen hissenin değerini, tapu kayıtlarında toprak koruma yasası gereğince herhangi bir kısıtlaması olup olmadığı gibi değişik kriterleri de hesaplamalar sırasında göz önünde bulundurmaktadır.  Arazi ekspertiz işlemlerinde kullanılan en iyi ve en etkin sonuçları elde etmeye yarayan yöntem emsal karşılaştırma yaklaşımı olmaktadır.

Bu yöntem sayesinde benzer özelliklere sahip araziler seçilmekte ve onların konum, büyüklük, ulaşım olanakları, cephe özellikler, tarımsal verimi, tarla üzerinde ekin olup olmaması gibi durumları kıyaslayarak nihai bir değere ulaşabilmektedir. Bazı durumlarda tarla ekspertiz işlemlerinde tarımsal gelir üzerinde de bir takım değerlendirmeler söz konusu olabilmektedir.  Bu durumlarda tarlanın geliri üzerinden yıllık bir ortalama alınmaktadır ve bu ortalamayı 20 ile çarparak tarlanın değerine ulaşılabilmektedir. Tarımsal verimliliğinin yanı sıra yıllık net geliri yüksek olan arazilerin değeri de bu nedenden ötürü emsallerinden çok daha yüksek bir orana tabii tutulmaktadır.

Yabancıya Satış İşlemleri

Yabancıya Satış Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Tarla Ekspertizi Avantajları Nelerdir?

  • Yatırım yapacağınız tarlanın net olarak değerini öğrenebilir yatırımınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.
  • Tarla almak için bankaya başvurduğunuz takdirde size ortalama ne kadar bir kredi miktarı sunacağını tahmin edebilirsiniz.
  • Tarlanızı satacaksanız, değerini yükseltmek için neler yapabileceğinize dair bir fikir edinebilirsiniz.
  • Tarlanızın geleceğini garanti altına alabilmek için oluşabilecek sıkıntıları inceleyebilmenize olanak sağlamaktadır.
  • Yatırım yaptığınız takdirde belirli bir zaman sonra paranızın eriyerek yol olmasının önüne geçebilmektesiniz.
  • Tarlanın size vaat edilen bütün detaylarıyla aynı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.
  • Tarlanın toprak verimi ne kadar yüksek ölçebilirsiniz.
  • Tarlaya yapacağınızın yatırımın size geri dönüşü ne kadar sürecek gibi soruların cevabını elde edebilirsiniz.

Tarla Ekspertizi Fiyatları

Tarla ekspertiz hizmeti, her işletmenin kolay bir biçimde altından kalkabileceği bir işlem değildir. Bu nedenle sizler de seçiminizi yaparken doğru noktalara odaklanmalı ve buna göre en doğru firmayla çalışmalısınız. Firma tercihinizde başta firma tecrübesi ve akabinde referanslar olarak pek çok noktayı gözden geçirmelisiniz. Uzman kişinin lisanslarını ve sahip olduğu belgeleri kontrol etmelisiniz. Burada ne kadar iyi bir uzmanla çalışırsanız o kadar doğru bir analize sahip olacağınızı unutmamalısınız. Bu noktada uygun fiyat ve yüksek kalite  ile sizlere sunduğumuz tarla ekspertiz hizmetleri için bize ulaşıp daha detaylı fikir edinebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Yabancıya Gayrimenkul Satış başlıklı makalemizde yabancı ekspertiz, yabancı gayrimenkul ve yabancı satış ve ekspertiz raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Not: Bu Yazının Telif Hakkı Naron A.Ş'ye Aittir izinsiz Paylaşılamaz.